Wirtualna podróż historycznym wagonikiem na Kasprowy Wierch

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Ponad 3000 osób odbyło wirtualną podróż na szczyt Kasprowego Wierchu zabytkowym, autentycznym wagonikiem Polskich Kolei Linowych. Wagonik podróżował po polskich miastach w ramach trwających przez cały rok obchodów 80-lecia PKL. Wnętrze z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami.

Wagonik pojawił się w pięciu miastach w Polsce. Mieszkańcy Łodzi, Krakowa, Poznania, Warszawy i Sopotu mieli okazję udać się w interaktywną podróż prawdziwym wagonem Polskich Kolei Linowych, który od lat 60-tych, przez prawie 50 lat wwoził turystów i narciarzy na szczyt Kasprowego Wierchu.

Dostępne na miejscu gogle wirtualnej rzeczywistości pozwalały odwiedzającym w środku lata przenieść się na zimowy szczyt Kasprowego Wierchu. Przy wagoniku czekali konduktorzy ubrani w historyczne stroje noszone przez obsługę kolei tuż po jej powstaniu. Wydarzeniu towarzyszyła plenerowa wystawa z archiwalnymi zdjęciami przedstawiająca niesamowitą historię pierwszej kolei linowej w Polsce.

- Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80 proc. respondentów chciałoby skorzystać z przejażdżki kolejką linową, gdyby tylko mieli taką okazję. Dlatego właśnie w ramach 80-lecia PKL postanowiliśmy stworzyć taką możliwość również tym, którzy nie mogli być w Tatrach. Dosłownie sprowadziliśmy góry i kolej linową na Kasprowy Wierch do centrów największych polskich miast, by każdy mógł poczuć magię tatrzańskich pejzaży - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Linowych S.A.

Przez 70 lat na szczyt Kasprowego Wierchu wjechało prawie 38 mln turystów.

mat. prasowy, opr. s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama