Święto Muzeum Tatrzańskiego - "Tatrzańskie musealia"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Sobota 6 sierpnia będzie w Zakopanem dniem wyjątkowym, nie tylko dla jego mieszkańców, ale i odwiedzających Podhale turystów. Tego dnia odbędą się "Tatrzańskie Musealia" - festiwal najstarszej w tym regionie instytucji kulturalnej, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

"Tatrzańskie Musealia" to wydarzenie, które łączy ze sobą tradycję i nowoczesność, romantyczne wyobrażenie o górach i ich mieszkańcach z oczekiwaniami dzisiejszego odbiorcy kultury. Gmach główny Muzeum oraz wszystkie jego zakopiańskie filie przedstawią wydarzenia promujące Muzeum Tatrzańskie oraz prezentujące jego bogatą i różnorodną ofertę kulturalną. Będzie to prawdziwa FIESTA MUZEUM. Słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie, zapraszamy więc do wspólnej zabawy i spędzenia tego wyjątkowego czasu z nami.

Program

"Spacer szlakiem stylu zakopiańskiego"

Spacer rozpoczyna się przy domu "Pod Jedlami" (1896-97), sztandarowym dziele stylu zakopiańskiego, zaprojektowanym dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego przez Stanisława Witkiewicza. Następny obiekt na trasie to willa "Na Antołówce", czyli dzisiejsza "Witkiewiczówka" (1903-04), zaprojektowana dla Jana Witkiewicza, starszego brata Stanisława, przez Jana Witkiewicza Koszczyca, bratanka Stanisława, a kuzyna Stanisława Ignacego. Było to ostatnie zakopiańskie miejsce zamieszkania Witkacego. Zejście ulicami Broniewskiego i Do Bristolu do willi "Korwinówka", czyli dzisiejszej "Okszy" (1895-96), połączone ze zwiedzaniem Galerii Sztuki XX w. Następnie przejście ul. Zamoyskiego i Krupówkami (z komentarzem na temat mijanych zabytkowych budynków) i dalej na ul. Kościeliską pod willę "Koliba" (1892-93), pierwszy dom w stylu zakopiańskim wzniesiony dla Zygmunta Gnatowskiego wg proj. Stanisława Witkiewicza. Po obejrzeniu ekspozycji Muzeum Stylu Zakopiańskiego przejście na koniec pod gmach Muzeum Tatrzańskiego (1913-22), ostatnie dzieło Stanisława Witkiewicza zaprojektowane wspólnie z Franciszkiem Mączyńskim.

Spotkanie o 9.00 obok Galerii Sztuki na Kozińcu
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8

Godz. 9.00 - 12.00

"Wycieczka bez programu - wehikuł czasu"

Dla najmłodszych przygotowaliśmy ekscytujące grę miejską, które poprowadzi Kinga Zuber, nasza specjalistka od przekonywania dzieci, że muzeum nie jest nudne. Dzieci wyruszą (koniecznie w towarzystwie opiekunów) z Muzeum Kornela Makuszyńskiego na "wycieczkę bez programu", tak jak robił to doktor Tytus Chałubiński, przez intrygujące miejsca w Zakopanem. Wiadomo jedynie, że o godz. 12 warsztaty zakończą się przy gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Reszta to słodka tajemnica.

Ze względów organizacyjnych prosimy o rejestracje telefoniczną pod numerem telefonu: 783 846 586.
(Gra miejska odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Przypominamy o stosownym ubraniu się w zależności od pogody.)

Spotkanie dzieci z Kingą o godz. 9.00 w Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Zakopane, ul. Tetmajera 15
Godz. 9.00 - 12.00


"Sabałowa nuta"

Marcin Zubek, "góral z dziada, pradziada", z wrodzoną swadą i humorem przeprowadzi Państwa z towarzyszeniem góralskich muzykantów i tancerzy po unikatowej kolekcji etnograficznej Muzeum Tatrzańskiego. Niezwykłe opowieści, fachowa wiedza dotycząca prawdziwej góralszczyzny oraz humor przeplatany muzyką góralską, śpiewami i tańcem zbójnickim, zainteresują nawet najbardziej wymagających widzów.

Spotkanie z Marcinem Zubkiem o 12.00
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Krupówki 10
Godz. 12.00 - 13.30

"Księgarnia górska"

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pięcioma książkami, opublikowanymi w ostatnim czasie: album "Sztuki piękne pod Tatrami" - autor: Teresa Jabłońska, "Magia nart" - autorzy: Beata Słama, Wojciech Szatkowski (te dwie książki współwydane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym), album "Anioł i syn" - autor: Stefan Okołowicz (wydawca: Boss&Okołowicz), "Sztuka ludowa na Podhalu" Stanisława Barabasza (dofinansowana przez MKiDN i Województwo Małopolskie) oraz "Kochany Wujaszku" - zbiór listów Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza (współwydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku). Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania ze współczesnymi autorami książek, zakupienia wydawnictw oraz do zdobycia autografów.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Godz. 14.00 - 15.00

"Bronisław Piłsudski - niezwykły brat Marszałka"

Oprowadzanie po wystawie o Bronisławie Piłsudskim w willi Oksza (wystawa objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy).
Prowadzenie: Leszek Dall - kurator wystawy.
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25,
Godz. 15.00

"Zamarłe Echo"

Ten mrożący krew w żyłach, pełen napięcia i wartkiej akcji melodramat z 1934 roku, kręcony w całości na terenie Tatr, to prawdziwy rarytas dla amatorów górskiego kina. Jego pokaz to część cyklicznego "Kina górskiego w Muzeum Tatrzańskim". Prowadzenie Jakub Brzosko

Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b
Rozpoczęcie seansu: godz. 16.00

"Witkacy i Angielka"

Czy aby na pewno wszystko już wiemy o Witkacym? Intrygująca opowieść dr Jana Skłodowskiego o związkach Stanisława Ignacego Witkiewicza z Winifred Cooper oraz ich związkach z zakopiańskim Teatrem Formistycznym jaki istniał w Zakopanem w dwudziestoleciu międzywojennym, odsłoni kolejną twarz fascynującej ikony bohemy zakopiańskiej - Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Spotkanie odbędzie się na wystawie "Nineczka i Witkacy. Zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie", kuratorowanej przez Kapsydę Kobro - Okołowicz i Stefana Okołowicza.

Galeria im. W. i J. Kulczyckich
Zakopane, Droga na Koziniec 8
Godz. 18.00

"Król Tatr"

Nie było chyba w historii dawnego Zakopanego człowieka bardziej zaangażowanego w życie społecznie miasta niż dr Tytus Chałubiński. Był on też naukowcem, miłośnikiem Tatr i "wyryp tatrzańskich" a nieprzypadkowo nazywany jest "odkrywcą Zakopanego". Wspaniałą postać, patrona Muzeum Tatrzańskiego, przypomną trzej prelegenci. Wiesław Wójcik opowie o jego biografii i życiorysie górskim, Paweł Skawiński przedstawi przyrodnicze badania Tytusa Chałubińskiego w Tatrach, a Zbigniew Moździerz przybliży kulisy związków i wpływów Tytusa Chałubińskiego na architekturę zakopiańską.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Godz. 20.00 - 21.00

"Posiady" w ogrodach willi Oksza, gdzie odbędzie się w luźnej formie towarzyskiej spotkanie wszystkich uczestników festiwalu Tatrzańskie Musealia.
Od godz. 21.00

W centrum Zakopanego na Placu Niepodległości przez całą sobotę 6 sierpnia będzie otwarty punkt informacyjny festiwalu "Tatrzańskie Musealia".

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama