„Quady” dla niepełnosprawnych

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Elektryczne, czterokołowe, dwuśladowce pojawiły się w Zakopanem. Już dzisiaj osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim mają szansę na zwiedzanie podhalańskich „bezdroży” dzięki specjalnym wózkom, rowerom elektrycznym przystosowanym do poruszania się w terenie.

- Pierwsze testy Quadrixa przeprowadziliśmy 13 czerwca w Kluszkowcach podczas Joy Ride BIKE Festiwal – mówi Bartosz Mrozek pomysłodawca inicjatywy. – Rowery spisały się wyśmienicie. Idąc dalej i realizując nasze założenia, teraz mając już dwa takie rowery nie tylko na testy, chcę zacząć odkrywać szlaki i ścieżki w Zakopanem, które od kiedy wylądowałem na wózku są dla mnie nie dostępne.

Bartek od kilku lat porusza się na wózku. Wypadek na Paralotni spowodował uszkodzenie rdzenia kręgowego. Od kilku lat uprawia wyczynowo narciarstwo alpejskie. Aktualnie jest wicemistrzem Polski.

Projekt zakłada stworzenie mapy pokazującej wszystkie trasy, które staną się dzięki Quadrixom dostępne dla osób poruszających się normalnie na wózkach inwalidzkich. W przyszłości ma powstać wypożyczalnia takich rowerów. Już teraz można się umówić na pierwsze przejażdżki. Jak już wiadomo taka możliwość cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne, głównie wózkowiczów.

Dla osób niepełnosprawnych, każda forma udostępnienia miejsc normalnie dla nich niedostępnych ze względu na ich niepełnosprawność jest niesamowitą przygodą i fantastyczną zabawą. Nie trzeba podkreślać jak dużą rolę w rehabilitacji fizycznej jak i psychicznej pełnią tego typu możliwości. Wśród osób niepełnosprawnych jest wielu „wariatów”, którzy chcą poczuć emocje Downhill’u, wytrzepać bebechy na wertepach i rozkoszować się zastrzykiem adrenaliny.

- Docelowo mamy nadzieję że porozumiemy się z TPN odnośnie wsparcia w zdobywaniu wybranych szlaków przez osoby niepełnosprawne na naszych rowerach. – mówi Bartek - Trzeba pamiętać że dla nas nie są to po prostu rowery! Dla nas są to „nogi” dzięki, którym będziemy mogli dotrzeć do wielu pięknych miejsc w dolnych partiach Tatr, których nigdy nie oglądały osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Dla mnie i nie tylko, będzie to możliwość odwiedzenia moich ukochanych miejsc, które wraz z wypadkiem stały się dla mnie niedostępne. Pomyślmy tylko, ja tam już kiedyś byłem a i tak pewno zakręci mi się łza w oku, a jakie wrażenie zrobi to na osobach, którym nigdy nie było dane oglądać tych pięknych miejsc…..!?

- We wrześniu, już po sezonie planujemy wraz z Jakubem Sikorskim Asystentem Burmistrza Miasta Zakopane ds. Osób Niepełnosprawnych, który również od 12 lat porusza się na wózku, wybrać się do jednej z Tatrzańskich dolin w ramach testów. Mamy nadzieję że uda nam się zorganizować taką wycieczkę wraz z przedstawicielami TPN, Koła przewodników górskich, przedstawicieli miasta i innych środowisk górskich oraz mediów. Będziemy chcieli pokazać że takie wyprawy w żaden sposób nie mają negatywnego wpływu na przyrodę, ani, przy zachowaniu ostrożności, nie wpływają na bezpieczeństwo na szlakach.

źródło: UM Zakopane

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama