Święto górali świata na fotografiach w Ministerstwie Kultury

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Górale wzięli we władanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystko za sprawą wystawy "Święto górali świata. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w obiektywie", którą otworzyła podsekretarz stanu Magdalena Gawin wraz z zastępcą burmistrza Zakopanego Agnieszką Nowak-Gąsienicą.

Zdjęcia wzbudziły zachwyt zwiedzających, podobnie jak taniec góralski, do którego zaprosił uświetniający swoim występem wernisaż zespół "Giewont". Wernisaż wystawy był też okazją do spotkania z wicepremierem Piotrem Glińskim, któremu delegacja z Zakopanego wręczyła góralskie przysmaki.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i jednocześnie zaproszeniem do Zakopanego, by osobiście uczestniczyć w radosnym święcie górali, które w tym roku potrwa od 18 do 26 sierpnia.Oglądając czarno-białe i kolorowe fotografie można prześledzić jak festiwal zmieniał się i rozwijał, nie tracąc jednak swego ducha, przywiązania do tradycji przodków i wyjątkowej atmosfery spotkania wielu ludzi i kultur, którym w sierpniu żyje całe Zakopane.

Korzeniami Festiwal sięga aż 1935 roku i organizowanego wówczas „Święta Gór”. Po II wojnie idea góralskiego święta odżyła ponownie w zmienionej nieco formie pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej", imprezie mającej przedłużyć letni sezon turystyczny pod Giewontem. We wrześniu 1965 r. na scenie kina "Giewont" wystąpiły cztery miejscowe zespoły. W 1968 r. oprócz polskich zespołów zaproszono grupy z zagranicy - odbył się więc pierwszy międzynarodowy festiwal. Od tamtej pory zespoły rywalizują także o „Ciupagi” będące nagrodą dla zwycięzców poszczególnych kategorii. Podkreślić trzeba także, że obecnie jest to jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali folklorystycznych o wyjątkowej konkursowej formule. Przez minione 48 lat uczestniczyło w nim blisko 500 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów oraz około 200 grup polskich. Festiwal od lat doskonale promuje więc polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wyjątkową wizytówką Zakopanego.Autorzy fotografii prezentowanych na wystawie: Anna Karpiel-Semberecka, Regina Korczak-Watycha, Jolanta Flach, archiwum Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane, zdj. Agata Pacelt/UMZ
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama