Badania ruchu turystycznego i nowe rozwiązania komunikacyjne w Zakopanem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakup autobusów i uruchomienie kolejnej linii autobusowej zapowiedzieli podczas konferencji prasowej zakopiańscy włodarze.

Podczas konferencji prasowej burmistrzowie Leszek Dorula i Wiktor Łukaszczyk oraz naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Inwestycji Wojciech Stankiewicz przedstawili założenia rozwoju komunikacyjnego miasta.

Jak mówiono - Zakopane przygotowuje się do uruchomienia drugiej linii komunikacji miejskiej na trasie Cyrhla-dworzec-Krzeptówki, która z pewnością usprawni komunikację, co pokazała ciesząca się dużym zainteresowaniem linia nr 14 łącząca Olczę i Harendę z centrum miasta.

Burmistrz Dorula poinformował o przygotowaniach do remontu ul. Przewodników Tatrzańskich, który rozpocznie się we wrześniu tego roku i obejmował będzie remont drogi i chodnika wraz z infrastrukturą, budowę kanalizacji burzowej, a także ścieżki rowerowej. Nad Księżówką powstanie plac rekreacyjny, a docelowo, w roku 2017, planowana jest przebudowa placu w Kuźnicach wraz z jego modernizacją.

Z kolei wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk przedstawił informację o ostatnich badaniach ruchu turystycznego, które są niezbędne do przygotowania Planu Zrównoważonego Rozwoju Komunikacji dla Miasta Zakopane. Poinformował też o wykupieniu terenów pod parkingi na Spyrkówce i o planowanym wraz z Marszałkiem Województwa Małopolskiego
i sąsiednimi samorządami wprowadzeniu wahadłowego połączenia kolejowego na trasie Nowy Targ – Zakopane.

- Kluczem do sukcesu jest dobra organizacja transportu zbiorowego - zauważył wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk, wskazując na kompleksowe podejście do tego tematu władz miasta i sąsiednich gmin poprzez wystąpienie do Marszałka Województwa Małopolskiego z wspólnym studium komunikacyjnym obejmującym stworzenie w Zakopanem centrum komunikacyjnego, ścieżek rowerowych, systemu Park and Ride i docelowo jednego biletu miejskiej komunikacji.

O złożonych do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego kartach projektów o łącznej wartości 35 mln złotych poinformował naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Inwestycji Wojciech Stankiewicz. Cztery projekty złożone przez UM Zakopane do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w ramach transportu niskoemisyjnego i infrastruktury dworców kolejowych to: centrum komunikacyjne przy dworcu PKP, przebudowa budynku dworca, rewitalizacja placu w Kuźnicach oraz projekt systemu ścieżek rowerowych wraz z systemem wypożyczalni rowerów miejskich.

Dodatkowo projekt na zakup autobusów komunikacji miejskiej wraz z utworzeniem myjni i warsztatu złożyła Spółka TESKO.

Karty projektów będą oceniane przez Forum Subregionu Podhalańskiego, a w pierwszym kwartale 2017 roku miasto złoży pełną dokumentację. Wskazane projekty stanowią ważny element w rozwoju komunikacji także w subregionie.

źródło: UM Zakopane, pr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama