Co dalej ze Strategią dla Polski Południowej?

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

TYCHY. By skutecznie konkurować z europejskimi regionami, Małopolska i Śląsk chcą wykorzystać swoje potencjały i wspólnie wykreować makroregion. Lepsze połączenie Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego z Konurbacją Górnośląską, rozwój sektora badawczo – rozwojowego i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe to główne pola współpracy sąsiadujących województw w ramach Strategii dla Polski Południowej.

7 października w Tychach będą o tym dyskutować uczestnicy pierwszego posiedzenia Rady Programowej oraz Rady Naukowej.

W spotkaniu wezmą udział m.in.: minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, marszałkowie Małopolski i Śląska - Marek Sowa i Adam Matusiewicz, przedstawiciele sejmików i urzędów marszałkowskich obu województw, reprezentanci samorządów Krakowa i Katowic, parlamentarzyści, deputowani do Parlamentu Europejskiego, naukowcy.

To inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej i Rady Naukowej w ramach prac nad strategią. Jego głównym celem będzie dyskusja nad metodologią prac oraz typologią obszarów współpracy obu województw. Strategia ma pomóc w zbudowaniu makroregionu, który zapewni konkurencyjność i wysoką pozycję obu województwom nie tylko w Polsce, ale także na mapie europejskich regionów. Władze obu regionów zamierzają postawić w przyszłości m.in. na rozwój kapitału intelektualnego, nauki i badań, turystyki, kultury. Na liście priorytetów współpracy znalazły się także: infrastruktura (w tym transport i działania przeciwpowodziowe), ochrona środowiska, rewitalizacja miast, współpraca transgraniczna.

Deklaracja o współpracy samorządów województw: małopolskiego i śląskiego przyjęli radni, podczas wspólnej sesji Sejmików obu województw, 1 października 2010 r. w Koszęcinie na Śląsku. 23 maja 2011 r. w małopolskim Chrzanowie, podczas posiedzenia zarządów obu województw, marszałkowie - Marek Sowa i Adam Matusiewicz zawarli porozumienie w sprawie podjęcia prac nad „Strategią dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze województwa małopolskiego i śląskiego”. Prace nad wspólną strategią wspierają, powołane przez samorządy obu regionów, Rada Programowa, Rada Naukowa i zespoły zadaniowe.

opr. s/

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama