Uroczyste zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. 48. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zakończył się koncertem finałowym. Na początku górale świata wspólnie zatańczyli buriacki taniec „jachor”, tworząc krąg symbolizujący jedność, wspólnotę, przyjaźń i pokój. W ceremonii wręczenia nagród wziął udział Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, a także burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z zastępcami.

Następnie publiczność po raz ostatni mogła podziwiać i oklaskiwać góralskie zespoły z różnych stron świata.

Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu był taniec, nim więc rozpoczął się koncert. Wystąpiła także muzyka dudziarska w międzynarodowym składzie, która zagrała zbójnicką nutę. Dołączyli do niej pozostali muzycy, którzy mimo bogactwa tonacji i instrumentów stworzyli wspaniały występ. Odśpiewany został także festiwalowy hymn „Górale, górale…” i zabrzmiały trombity.

Następnie Minister Adam Kwiatkowski na scenie odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do Uczestników i Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. - Jesteśmy dumni, że festiwal w Zakopanem – sięgający tradycją czasów przedwojennych – cieszy się tak dużą popularnością i renomą na forum międzynarodowym. Z satysfakcją i radością honorowy patronat nad festiwalem objęła moja Małżonka. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, że przybywają tu Państwo, aby dzielić się dorobkiem swojej kultury. Niezależnie od kraju pochodzenia, wszystkich górali świata łączą charakterystyczne cechy. Są Państwo ludźmi, którzy w umyśle i sercu noszą piękno i majestat gór. Obcując z nieokiełznaną, surową przyrodą górale wyróżniają się odwagą, hartem, ale też i odpowiedzialnością, solidarnością, rozumieniem znaczenia wspólnoty. To wszystko zawiera w sobie góralska kultura, którą się Państwo słusznie chlubią i z dumą prezentują ją na zakopiańskim festiwalu – napisał Prezydent, składając także wyrazy uznania Organizatorom oraz gratulacje wszystkim Uczestnikom.

Wyczekiwanym przez wszystkich momentem było ogłoszenie wyników trwających od poniedziałku konkursowych zmagań. Werdykt odczytała Przewodnicząca Jury dr Bożena Lewandowska. Doceniając wartości etnograficzne i wysoki poziom artystyczny Jury przyznało następujące nagrody:

Złote Ciupagi
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej - „Dolina” (Słowacja)
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej - „Orballo” (Hiszpania)
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej - „Szőkős” (Węgry)

Srebrne Ciupagi
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej - „Skalni” (Polska)
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej - „Siumni” (USA)
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej - „Sredetz” (Bułgaria)

Brązowe Ciupagi
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej - „Słopnicki Zbyrcok” (Polska) i “Qypyrllinjtë E Roshnikut” (Albania)
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej – nagrody nie przyznano
- w kategorii zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej - „Ankira Anadolu” (Turcja)

Wyróżnienia Regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej jury przyznało: zespołowi „Spod Kicek” (Polska), „Tim Muhibah Anklung” (Indonezja), „Punjabi Folk Dance Academy (Indie), „Junii Cetății” (Rumunia), “Terengi (Rosja), „Aria Di Casa Nostra” (Włochy), „Ballet Folklorico De Occidente Corazon De Jalisco” (Meksyk), „Hedmark Danselag” (Norwegia), „Przyszowianie” (Polska).

Ponadto Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli trafiła do zespołu “Terengi (Rosja). Z kolei wiceprezes oddziału Polska Press w Krakowie wręczył zespołowi „Słopnicki Zbyrcok” Nagrodę Publiczności, a piękne korale laureatce Konkursu na Najpiękniejszą Góralkę – Karolinie Curzydło, także z zespołu „Słopnicki Zbyrcok”. Nagrodę Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego zespołowi „Siumni” z USA wręczyli przedstawiciele akredytowanych na festiwalu mediów: kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka, Zastępca Redaktora Naczelnego Dziennika Podhale Marcin Szkodziński oraz Szymon Bafia z Polskiej Agencji Prasowej. Natomiast Redaktor Naczelna portalu Podhale Region Beata Szkaradzińska tradycyjnie już ufundowała tort. Zespół „Siumni” za propagowanie polskiej kultury w USA otrzymał także polską flagę, którą w imieniu Prezydenta wręczył Minister Adam Kwiatkowski.

Po emocjach związanych z wręczeniem nagród oraz występami laureatów przyszedł czas na zamknięcie festiwalu, którego dokonał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, dziękując publiczności i zespołom za udział oraz zapraszając na koleją edycję w przyszłym roku. Z kolei podziękowania dla wszystkich, którzy pracowali przy organizacji tego wydarzenia złożył na ręce Dyrektor Festiwalu Joanny Staszak oraz Dyrektor Artystycznej Agnieszki Gąsienicy Giewont. Szczególne podziękowania otrzymał także gospodarz Festiwalu – zespół „Giewont” z Zakopanego.

Festiwal, który odbywał się w Zakopanem w dniach 18-26 sierpnia, to wydarzenie z niemal 50-letnią tradycją, które przyciąga nie tylko zespoły z całego świata oraz wielu znawców i miłośników folkloru. Jest także niezwykłą wakacyjną atrakcją dla wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. Na niezwykle bogaty i różnorodny program Festiwalu złożyły się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazywały one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzmu i przekazanie następnym pokoleniom.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego tegoroczną gwiazdą była Kayah i Transoriental Orchestra.

Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest sięganie do korzeni. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego.

Źródło: organizatorzy, zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama