Jak powinny wyglądać Kuźnice?

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na to pytanie odpowiadają turyści, osoby pracujące w Kuźnicach oraz mieszkańcy Zakopanego w ramach prowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta Zakopane badań. Wyniki posłużą jako wytyczne dla architektów podczas przygotowania projektu planowanej przebudowy placu.

Po raz pierwszy w historii Zakopanego badania odbędą się bezpośrednio w miejscu, gdzie za kilka miesięcy rozpocznie się remont. Ponad 100 osób w Kuźnicach zostanie zapytane o to, jak ich zdaniem powinien wyglądać tamtejszy plac. - Chcemy, by Kuźnice były jedną z wizytówek miasta i dlatego przy przebudowie musimy zachować najwyższe standardy. Po raz pierwszy w historii Podhala zastosujemy metodę, znaną chociażby z Wiednia, gdzie przed rozpoczęciem ważnej inwestycji, przeprowadza się na miejscu szczegółowe badania. Pozwoli to nam dotrzeć zarówno do osób pracujących w Kuźnicach, jak i do turystów, którzy prawdopodobnie nie wzięliby udziału w badaniach, gdyby obywały się one gdzie indziej – wyjaśnia Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz miasta Zakopane.

Badania podzielone zostaną na dwa etapy. Pierwszy obejmuje cztery dni od 25 do 28 sierpnia. W tym czasie turyści oraz pracujący w Kuźnicach zostaną zapytani o kwestie związane z mobilnością (jak dotrzeć do Kuźnic i jak się po nich poruszać), funkcjonalnością (wygodna i przyjazna przestrzeń) oraz estetyką (m.in. wygląd reklam, nawierzchni, zieleni). Pojawią się pytania o to, jakie sklepy i usługi powinny znajdować się w Kuźnicach, jak zorganizowane mają być przystanki i czego brakuje. Drugi etap to spotkanie konsultacyjne w pierwszej połowie września, na które zaproszeni zostaną przedstawiciele różnych środowisk, którzy w celach zawodowych, rekreacyjnych lub turystycznych korzystają z Kuźnic. Raport z wynikami badań zostanie opracowany do 30 września. Przebudowa placu ruszy w 2017 roku.

oprac. r/ zdj. Piotr Korczak

źródło: UM Zakopane

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama