Przemysł obronny kołem zamachowym gospodarki. Wizyta wicepremiera w Zakładach Mechanicznych (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Projekty badawcze Zakładów Mechanicznych Tarnów, ich wdrożenie do praktyki przemysłowej i współpraca z uczelniami wyższymi. Tego dotyczyły rozmowy wicepremiera Jarosława Gowina z prezesem Zakładów Mechanicznych Henrykiem Łabędziem podczas wizyty w siedzibie spółki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego odwiedził także Centrum Badawczo-Rozwojowe przedsiębiorstwa, którego rozbudowa zakończyła się niedawno.

- Przemysł sektora obronnego zarówno ze względów gospodarczych, jak i ze względu na bezpieczeństwo Polski jest traktowany przez nasz rząd jako jeden z najważniejszych obszarów. Mogłem zapoznać się z nowymi propozycjami Zakładów Mechanicznych. Pod względem myśli inżynieryjnej w niczym nie ustępują one najlepszym firmom światowym. Jestem przekonany, że plany zarządu związane ze stawianiem na badania i rozwój doprowadzą do rozwoju firmy i jeszcze większego eksportu na cały świat – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Mamy nadzieję na rozwój i tworzenie miejsc pracy i tak odbieram deklarację wsparcia ze strony premiera – mówił prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź.

CBR ZM Tarnów do roku 2022 ma zrealizować 48 projektów badawczo-rozwojowych, dotyczących opracowania i komercjalizacji zasadniczo zmienionych produktów. 23 spośród nich jest już realizowanych w celu nadania nowych cech funkcjonalnych i jakościowych broni strzeleckiej, uzbrojeniu pokładowemu, sprzętowi obrony przeciwlotniczej i rakietowo-artyleryjskiej. Efektem tych prac będzie stymulowanie innowacyjności i możliwość konkurowania z innymi podobnymi produktami. Działalność centrum dotyczy mechaniki, w tym mechaniki precyzyjnej, automatyki i robotyki oraz elektroniki. W CBR zakończono już realizację pięciu programów. Na przykład modernizacja UKM 2000P zakończyła się wprowadzeniem 25 zmian, co spowodowało wymianę 60 proc. części i zespołów dla poprawy warunków działania oraz ergonomii. W efekcie modyfikacja przyniosła zamówienia ze strony Sił Zbrojnych RP. W ramach projektu związanego z rozbudową Centrum Badawczo-Rozwojowego w ZM Tarnów zakupiono m.in. stanowiska: do prototypowania i uruchamiania urządzeń elektronicznych, tworzenia aplikacji sterujących dla tych urządzeń, do weryfikacji ich parametrów oraz do montażu. Zakupiono dwa pięcioosiowe centra obróbkowe i linię do galwanicznych powłok antykorozyjnych oraz automatyczną linię chromowania technicznego. Na liście zakupów znalazły się ponadto urządzenie do cięcia wodą. Kupiono także dużo sprzętu pomiarowego. Dokonano modernizacji budynków na powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Sporo wydatków pochłonął zakup oprogramowania. W sumie wartość projektu wyniosła blisko 65 mln zł, inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w zakresie wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

opr.s/

źródło: Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama