Rozpoczęło się XXVI Forum Ekonomiczne

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Ponad 4 tys. uczestników z 50 różnych krajów zjechało do Krynicy Zdroju, by po raz 26. rozmawiać na temat kondycji współczesnej Europy i świata. Podczas tegorocznej edycji, w ciągu najbliższych trzech dni, odbędzie się 150 paneli dyskusyjnych i 6 sesji plenarnych. Małopolska jest głównym partnerem Forum Ekonomicznego, a jego oficjalnego otwarcia dokonał gospodarz województwa - marszałek Jacek Krupa.

- Cieszę się, że mogę powitać Państwa na wydarzeniu, które już na stałe wrosło w tradycję naszego regionu. Małopolska po raz kolejny staje się centrum globalnego dialogu odnośnie przyszłości Europy i świata oraz kolejnych pokoleń. Jesteśmy Europejskim Regionem Przedsiębiorczości i jesteśmy dumni z tego tytułu, który przyznała nam Komisja Europejska - powitał uczestników XXVI Forum Ekonomicznego marszałek Jacek Krupa. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia to: "Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?".

- Zapewne jeszcze rok temu, podczas ubiegłej edycji Forum nie przypuszczaliśmy, że za 12 miesięcy spotkamy się w zupełnie nowych okolicznościach. Brexit, terroryzm, wzrost popularności skrajnych ugrupowań nacjonalistycznych– z tym wszystkim Europa musi się dziś zmierzyć - mówił marszałek Jacek Krupa. - Te kwestie zmuszają nas do odpowiedzi na pytania: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Jakiej przyszłości chcemy dla naszych dzieci i wnuków? - dodał marszałek. Wyraził również nadzieję, że droga jaką wybierze Europa będzie wspólną drogą, bez podziałów. Podkreślił, że zjednoczona Europa to jedno z największych osiągnieć współczesnej historii.

Forum Ekonomicznego w Krynicy rozpoczęła sesja inauguracyjna. Zaproszeni na panel eksperci rozmawiali o „Stabilnej gospodarce w niestabilnych czasach”. Tego samego dnia zaplanowano również panel dyskusyjny poświęcony „Europejskim strategiom rozwoju – priorytetom i celom w budowaniu silnych regionów”, który moderować będzie marszałek Małopolski.

Przed południem drugiego dnia Forum Ekonomicznego warto wybrać się na krynicki deptak, gdzie zostanie otwarta wystawa Województwa Małopolskiego pt. „Rewitalizacja”. Goście forum będą mogli obejrzeć zdjęcia, na których zaprezentowano obiekty z całego regionu, które dzięki funduszom unijnym zmieniły się nie do poznania. Wśród nich są m.in. Cricoteka, Małopolski Ogród Sztuki, Starówka w Gorlicach, Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, Pałac Goetzów w Brzesku czy Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Wystawę o godz. 10.00 otworzą marszałek Jacek Krupa i przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska.

Natomiast o godz. 11:30 na stoisku gospodarczym Województwa Małopolskiego (Dom Forum) zostaną podpisane umowy dotyczące realizacji kolejnego etapu budowy trasy rowerowej VeloDunajec z Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic oraz budowy Miejsc Obsługi dla Rowerów przy trasach VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej. Podpisaniu umów będzie towarzyszyć konferencja prasowa, w której wezmą udział marszałek Jacek Krupa, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji.

Również w środę zaplanowano m.in. panel „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. Wyzwania i dobre praktyki”, który będzie moderował wicemarszałek Stanisław Sorys.

Ostatni dzień Forum Ekonomicznego będzie nie jest mniej ciekawy od poprzednich. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych małopolskich panelach, m.in. „Jakiej solidarności potrzebuje Europa?” (główny partner: Województwo Małopolskie), „Czy srebrna gospodarka może stanowić szansę rozwoju społecznego i ekonomicznego regionów? Priorytety strategii starzejącego się społeczeństwa?" (wśród panelistów m.in. wicemarszałek Wojciech Kozak), „Ograniczanie nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej - wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia” (wśród panelistów m.in. wicemarszałek Wojciech Kozak), „Marketing terytorialny a wzrost konkurencyjności miast i regionów” (wśród panelistów m.in. Leszek Zegzda, członek ZWM), „Inwestycje i innowacje filarem gospodarczego regionu” (moderuje Grzegorz Lipiec, członek ZWM) czy „Teleopieka i Telemedycyna: seniorzy i nowe technologie – sprzeczność czy spójność?” (wśród panelistów m.in. wicemarszałek Wojciech Kozak). Temat ostatniego z wymienionych paneli jest ściśle związany z realizowanym przez Województwo Małopolskie projektem rozbudowy Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej (MSIM). Wśród projektowanych nowych funkcjonalności Systemu znajduje się moduł dotyczący telemedycyny, zatem panel będzie stanowił doskonałą okazję do wymiany doświadczeń w tym zakresie oraz cenne źródło informacji z innych środowisk zajmujących się zagadnieniami e-zdrowia (w tym menadżerów służby zdrowia, podmiotów oferujących najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w tym obszarze, organizatorów systemu opieki zdrowotnej w Polsce).

opr. s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama