Rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa ul. Przewodników Tatrzańskich

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rozpoczęła się długo wyczekiwana przebudowa ul. Przewodników Tatrzańskich w Zakopanem, która prowadzi do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach. Pierwsza część kompleksowej inwestycji, w ramach której powstanie ścieżka rowerowa i siłownia na wolnym powietrzu, zakończy się w listopadzie.

W tym czasie ruch samochodowy na tym odcinku będzie zamknięty, a objazd do Kuźnic poprowadzony zostanie przez ul. Karłowicza. Inwestycja Koszt pierwszego etapu przebudowy drogi do Kuźnic to 2,12 mln złotych. Drugi etap inwestycji prowadzony będzie w przyszłym roku.

Podczas przebudowy o metr zwężona zostanie jezdnia i zamiast obecnych 7 metrów, będzie miała 6 metrów szerokości. Ten prosty zabieg, stosowany w coraz większej liczbie europejskich miast, ma na celu spowolnienie ruchu, a tym samym poprawę bezpieczeństwa. Jednocześnie w żaden sposób nie ograniczy przepustowości drogi – wyjaśnia Andrzej Haładyna z Wydziału Rozwoju Lokalnego i Współpracy Europejskiej Urzędu Miasta w Zakopanem. Bezpośrednio do jezdni przylegać będzie szeroka na 2 metry droga dla rowerów. Chodnik – którego szerokość zostanie ujednolicona na całej długości do 2 metrów – od drogi dla cyklistów oddzielać będzie sześćdziesięciocentymetrowy pas zieleni.

Na pasie zieleni ustawione zostaną 22 nowe maszty oświetleniowe. Na każdym z nich znajdą się po dwie energooszczędne lampy ledowe: jedna o mocy 27 watów skierowana w stronę jezdni i drogi rowerowej, druga o mocy 26 watów oświetlać będzie chodnik. Znacznie szerszy niż w starych lampach kąt padania światła pozwoli równomiernie oświetlić całą przestrzeń i wyeliminować niekomfortowe dla pieszych ciemne fragmenty między lampami. Nowe oświetlenie zastąpi 19 dotychczasowych starych lamp o mocy 150 watów każda. Choć nowych lamp będzie więcej, zużywać będą o 60% mniej energii elektrycznej.

Przebudowa umożliwi też uregulowanie spraw związanych z wodą. Na ul. Przewodników Tatrzańskich nie ma systemu kanalizacji deszczowej i cała woda podczas intensywnych opad ów płynie drogą. Na całej długości remontowanego odcinka zrobimy wpusty uliczne, czyli kratki ściekowe, kt óre wodę z opadów odprowadzą do Foluszowego Potoku – mówi Andrzej Haładyna.

Roboty drogowe wykorzysta też Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa SEWiK, która zmodernizuje sieć wodociągową. Rosnące zużycie wody w Zakopanem wymaga uszczelnienia starego rurociągu, który biegnie pod chodnikiem i jest główną magistralą doprowadzającą do miasta wodę z ujęcia w Kuźnicach.

Na działce powyżej Księżówki, a naprzeciwko hotelu Murowanica powstanie ogólnodostępny park ćwiczeń gimnastycznych. Na powierzchni ok. 200 m kwadratowych zlokalizowane zostaną trzy place tematyczne. Na pierwszym znajdować się będą urządzenia pomagające zbudować kondycję, jak np. rowerek, orbitrek czy narciarz zjazdowy. Drugi plac przeznaczony będzie do ćwiczeń siłowych, zaś na trzecim zamontowane zostaną drążki oraz slackline, czyli rozciągnięta na pewnej wysokości nad ziemią taśma, po której można chodzić, wykorzystując balans ciała. Na terenie parku ćwiczeń zamontowane zostaną także ławki i stojaki na rowery. Będzie też zdrój wody pitnej. Całość ma być oświetlona i monitorowana.

inf. prasowa, oprac. pk, zdjęcia Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama