O równym dostępie do służby zdrowia

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

O planach zmian w opiece zdrowotnej dyskusje toczą się od dawna. Czy planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia zniwelują różnice w dostępie do diagnostyki i leczenia? W jaki sposób opiekować się pacjentami z chorobami rzadkimi i czy pakiet onkologiczny się sprawdził? O tym rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego, w którym wziął udział wicemarszałek Wojciech Kozak.

Wicemarszałek mówił o roli samorządu, m.in. w propagowaniu profilaktyki : - Z roku na rok przeznaczamy na profilaktykę coraz większe środki. To ok. 3 mln na 6 programów profilaktycznych w tym roku. Taka działalność jest niezbędna chociażby ze względu na to, że w Małopolsce jesteśmy liderami jeśli chodzi o choroby układu krążenia – mówił wicemarszałek.

W panelu wystąpili również wiceminister zdrowa Katarzyna Głowala, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek oraz lekarze, którzy mówili o przyczynach nierównego dostępu do służby zdrowia w Polsce oraz wprowadzania kompleksowych rozwiązań w obsłudze pacjentów.

Sylwia Spurek wskazała najważniejsze czynniki – nierówności społeczne, które utrudniają ludziom dostęp do lekarzy: wiek, płeć, niepełnosprawność, miejsce zamieszkania i orientacja seksualna.

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama