Apel „Kurierów Tatrzańskich"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Kurierzy Tatrzańscy” szuka śladów Kurierów i innych formacji walczących z okupantem na terenie Zakopanego i Podhala.

Oto ich apel:

Od dwóch lat w miesiącu październiku organizujemy Dni Kurierów Tatrzańskich z imprezami upamiętniającymi czas wojennych dziejów organizacji ZWZ „Zagroda”, Placówki „Żuraw” IV Batalionu AK I Pułku Strzelców Podhalańskich, oddziałów partyzanckich i innych ugrupowań konspiracyjnych walczących z najeźdźcą niemieckim w Zakopanem i na Podhalu.

Bohaterscy przodkowie z Podhala, Orawy, Spisza i z dalszych stron Polski, z narażeniem własnego życia pełnili zaszczytną służbę na kurierskich szlakach, utrzymując łączność między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, a strukturami Państwa Podziemnego w kraju. Walczyli w konspiracji Organizacji Orła Białego, ZWZ i Armii Krajowej, stawiając za cel dywersję i sabotaż na terenie Zakopanego i Podhala, Orawy, Spisza. Naszym obowiązkiem jest pamięć o Nich z szacunkiem dla Ich dokonań.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Kurierzy Tatrzańscy” organizując Dni Kurierów Tatrzańskich w miesiącu październiku 2016 chce zebrać jak najwięcej informacji o życiu i służbie kurierów i innych żołnierzy podziemia o Ich dalszych losach po zakończeniu wojny. Przypominając ten bohaterski rozdział historii Polski, zamierzamy podkreślić, jak ważną rolę pełnili Kurierzy Tatrzańscy i inni Żołnierze Podziemia w walce z hitlerowskim okupantem.

W tym roku chcemy złożyć hołd KURIEROM TATRZAŃSKIM, przywrócić pamięć o Nich, upamiętnić Ich działalność i służbę dla Ojczyzny odsłonięciem Tablic poświęconych ludziom niezłomnym, walecznym, wytrwałym, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin, pełnili zaszczytną i niebezpieczną służbę na kurierskich szlakach. Kurierzy ginęli na szlakach, byli aresztowani przez gestapo, męczeni i zabijani. Oni i ich rodziny byli więzieni i zsyłani do obozów koncentracyjnych gdzie wielu zginęło.

Zwracamy się więc z serdeczną prośbą do Rodzin, Bliskich i Przyjaciół by pomogli nam w ocaleniu wspomnień, podzielili się z nami swą wiedzą o tamtych czasach. Prosimy o kontakt telefoniczny z Bożeną Solańską pod numer 502138725. Każda informacja uzyskana od Państwa będzie dla nas cenna, każde wspomnienie pomoże nam w zapisaniu na nowo historii KURIERÓW Tatrzańskich i żołnierzy Organizacji Orla Białego, ZWZ „Zagroda”, AK Placówka „Żuraw” i innych."

opr.s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama