Ćwiczenia służb mundurowych - reakcja na sytuacje kryzysowe
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Myślenicka policja zorganizowała i przeprowadziła ćwiczenia, których scenariuszem były działania Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego (w porozumieniu z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Zasani, gmina Myślenice) oraz pościg za osobą podejrzaną o podłożenie ładunku, z rozwinięciem punktu blokadowego w miejscowości Dobczyce.
Rankiem dyżurny KPP w Myślenicach został powiadomiony przez dyrekcję tej placówki oświatowej o tym, że sekretariat szkoły otrzymał telefoniczną informację od nieznanego mężczyzny, że „w szkole znajdują się bomby”. Dyżurny skierował na miejsce patrol prewencji celem potwierdzenia zgłoszenia i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Zasani w związku ze zgłoszeniem podjęła decyzję o ewakuacji z osób z obiektu (było to faktycznie 75 uczniów oraz 8 nauczycieli). Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach podjął decyzję o przeprowadzeniu działań w formie akcji policyjnej. Wyznaczono dowódcę akcji. Wdrożono procedurę związaną ze zdarzeniami kryzysowymi.Budynek szkoły został sprawdzony przez funkcjonariuszy myślenickiej policyjnej Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego. Niebezpieczny pakunek został zlokalizowany i zneutralizowany. Następnie policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, po przejrzeniu zapisów monitoringu, ustalili dane samochodu, którym mógł poruszać się „bomber”. Teraz do akcji włączyli się funkcjonariusze z KP Dobczyce oraz myślenickiej drogówki, którzy na drodze wojewódzkiej nr 967 utworzyli posterunki blokadowe. Wkrótce doszło do zatrzymania podejrzanego.
Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło 21 funkcjonariuszy z KPP w Myślenicach oraz KP w Dobczycach, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zasani oraz ratownicy medyczni.
Przedmiotowe ćwiczenia miały sprawdzić m.in. umiejętności kompleksowej oceny sytuacji przez ćwiczących, wyciągania trafnych wniosków, przygotowanie dowódcy akcji, poprawność wykorzystania procedury postępowania służb w sytuacji kryzysowej związanej z podłożeniem ładunku wybuchowego, poziom wyszkolenia indywidualnego i zespołowego ćwiczących, nadto zbadać czasy reakcji na poszczególnych szczeblach działania oraz przepływ informacji pomiędzy tak samymi ćwiczącymi policjantami, jak i innymi służbami.
Przełożeni ocenili, że przyjęte cele zostały w trakcie ćwiczeń osiągnięte, niemniej po akcji zebrano wnioski z jej przebiegu oraz propozycje zmian co do wprowadzenia nowych lub doskonalenia istniejących rozwiązań w zakresie reakcji policjantów na zdarzenie kryzysowe.
Działania służb rejestrowała kamera powiatowej telewizji internetowej.
opr.s/
źródło: Małopolska Komenda Policji
Więcej na temat
komentarze
reklama