Konkurs fotograficzny Stulecie ZMT

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakłady Mechaniczne Tarnów wkrótce obchodzić będą jubileusz stulecia. Jednym z licznych akcentów uroczystości, które będą się odbywały na przestrzeni kilku miesięcy, jest konkurs na najciekawszą fotografię, związaną z historią i współczesnością przedsiębiorstwa. Do firmy można nadsyłać zdjęcia z rodzinnych archiwów, dokumentujące pracę przedsiębiorstwa i życie jego pracowników.

Konkurs podzielono na kategorie: ludzie, wydarzenia i fotoreportaż. Najciekawsze prace zostaną opublikowane w jubileuszowym wydawnictwie i pokazane na wystawie, planowanej w połowie 2017 r.

Udział w konkursie mogą brać osoby, posiadająca fotografie dotyczące przeszłości przedsiębiorstwa, które dysponuje do nich prawami autorskimi, a także spadkobiercy prawni osób posiadających prawa autorskie do zdjęć. W zależności od kategorii uczestnicy mogą zgłosić od pięciu do dwudziestu fotografii. Organizatorom najbardziej zależy na ujęciach, na których prócz ludzi są także maszyny i urządzenia , produkty czy remontowany wcześniej tabor kolejowy. Nie muszą to być zdjęcia wykonane na terenie zakładów, ale też na poligonach, w czasie prób, czy wystaw. Ważny jest opis zdjęcia, określenie kogo lub co przedstawia i kiedy zostało wykonane. - Głównym celem konkursu jest wzrost świadomości na temat bogatej historii firmy i jej wpływu na rozwój miasta oraz przemysłu w regionie.– mówi członek zarządu ZMT Łukasz Komendera. Do udziału w konkursie można przysyłać oryginalne zdjęcia lub ich skany w formacie jpg. W tym pierwszym przypadku, jeśli uczestnicy wyrażą taką wolę, zdjęcia zostaną im odesłane. Uczestnicy przesyłają też oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Można je znaleźć na stronie internetowej organizatora: www.zmt.tarnow.pl.

Autorzy najlepszych prac mogą liczyć na nagrody, których ogólna wartość to 6 tys. zł.

Warto przypomnieć, że początki firmy sięgają roku 1914, kiedy to zaczęto budować warsztaty kolejowe. Po wybuchu I wojny światowej Tarnów stał się miastem przyfrontowym, przez które przechodziło wiele kolejowych transportów wojskowych. Warsztaty Naprawcze Taboru uruchomiono w roku 1917. Początkowo zajmowały się naprawą wagonów towarowych, a następnie także osobowych. Po odzyskaniu niepodległości zostały rozbudowane. Na początku lat 50. firmę przemianowano na Zakłady Mechaniczne Tarnów, wdrożono nowe technologie dla produkcji sprzętu wojskowego. Dzisiaj to właśnie ta produkcja jest wizytówką przedsiębiorstwa. Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. są producentem szerokiej oferty uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której szczególną rolę odgrywają artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze, karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze oraz zdalnie sterowane moduły uzbrojenia i sprzęt szkolno-treningowy. Tak szeroka oferta jest możliwa dzięki stałej uwadze, kierowanej na badania i rozwój oraz innowacyjność wyrobów.

opr.s/

źródło: Zakłady Mechaniczne Tarnów

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama