„Witkacy w ogrodzie rozkoszy" Janka Dziaczkowskiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na opowieść o Janku Dziaczkowskim, wybitnym twórcy kolaży, ilustratorze i malarzu, który zginął w Tatrach w 2011 roku.

O życiu i twórczości artysty opowie Karol Hordziej, kurator wystawy i redaktor publikacji poświęconych kolażom Dziaczkowskiego. Zaprezentowany zostanie również jeden z kolaży Janka Dziaczkowskiego - „Witkacy w ogrodzie rozkoszy”, który na dłużej zagości w Muzeum Tatrzańskim. Serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego (Zakopane, ul. Zamoyskiego 25), w czwartek 20 października 2016 roku, o godz. 18.

Dziaczkowski urodził się w 1983 roku w Warszawie. W 2007 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wachowiaka. W ciągu zaledwie kilku lat dał się poznać jako jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców. Szczególne uznanie przyniosły mu kolaże wykonywane tradycyjną techniką, a także ilustracje, które tworzył dla pism muzycznych, społecznych i kulturalnych, m.in. dla „Machiny”, „Architektury”, „A4”, „Ha!artu” i „Przekroju”. Mimo krótkiego życia Dziaczkowski pozostawił po sobie niezwykle bogate archiwum prac, których najważniejsza część prezentowana była na wystawie „Jan Dziaczkowski. Historie prawdziwe i zmyślone” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w 2015 roku. Obecnie, dzięki uprzejmości rodziny artysty, jedna z jego prac zagości czasowo w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Po prezentacji zapraszamy na odsłonięcie pracy, lampkę wina oraz poczęstunek przygotowany przez cukiernię Samanta.

Karol Hordziej – kurator, menadżer kultury, wykładowca, w latach 2004-2014 dyrektor artystyczny festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Wraz z Sebastianem Cichockim twórca wystawy „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990” prezentowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2015 roku. Redaktor albumu „Jan Dziaczkowski. Kolaże” oraz kurator wystawy poświęconej twórczości Dziaczkowskiego.

źródło: organizator

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama