Oplata miejscowa pobierana w Zakopanem jest bezprawna

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Tak twierdzi fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, która zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie prawo miasta do jej pobierania. W dniu wczorajszym fundacja zyskała nowego sprzymierzeńca - jest nim Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do pozwu.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich, przyłączył się on do postępowania, bo wymaga tego ochrona wolności i praw człowieka i obywatela, gwarantowanych Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a rozstrzygnięcie w sprawie będzie miało istotne znaczenie dla ukształtowania sytuacji prawnej obywateli.

Najważniejszym zarzutem fundacji przeciw opłacie miejscowej w Zakopanem jest fakt, że Rada Miasta nie miała podstaw prawnych do jej uchwalenia. Według prawników fundacji prawo polskie pozwala pobierać opłatę miejscową tylko w tych miejscowościach, które znajdują się w strefach, gdzie nie zanotowano przekroczenia normatywnych poziomów stężeń niektórych substancji w powietrzu.

Zakopane jest w strefie małopolskiej, gdzie odnotowano takie przekroczenie (nota bene w samym Zakopanem zanotowano przekroczenia normatywnych poziomów stężeń niektórych substancji w powietrzu).

Z zarzutami zgadza się burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, nie zamierza jednak rezygnować z pobierania opłaty. Według niego działania podjęte przez Zakopane i okoliczne gminy w celu poprawy jakości powietrza wystarczą do utrzymania w mocy prawa do jej pobierania. Zarówno Zakopane, Kościelisko, jak i Nowy Targ wystąpiły o dofinansowanie na działania ekologiczne, między innymi dopłaty do wymiany pieców oraz niskoemisyjny transport miejski.

opr. pk

źródło: podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama