Zakopane upamiętniło Kurierów Tatrzańskich (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Uroczystości, z udziałem władz miasta i powiatu, rodzin kurierów, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. Gen. Bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza, wojskowej asysty honorowej z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla, muzyki zespołu Giewont oraz licznych pocztów sztandarowych, przedstawicieli instytucji i organizacji, harcerzy i mieszkańców, rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny. Z kościoła pochód przeszedł na Plac Niepodległości, gdzie poświęcone i odsłonięte zostały pamiątkowe tablice.
Uroczystości odbyły się w 100. rocznicę urodzin dr Wincentego Galicy, który przez całe życie pielęgnował pamięć o kurierach tatrzańskich i męczennikach okresu II wojny światowej, a także w 100. rocznicę urodzin profesora Wacława Felczaka, szefa kurierów tatrzańskich.Kurierzy przemierzali górskie szlaki w czasie II wojny światowej, przenosząc dokumenty, meldunki, pieniądze i broń, a także przeprowadzając cywilów i wojskowych. Podtrzymywali tym samym łączność z polskim rządem emigracyjnym. Główne szlaki kurierów biegły przez Podhale lub Sądecczyznę do Budapesztu.
Na Placu Niepodległości w imieniu organizatorów głos zabrał Zastępca Burmistrza Wiktor Łukaszczyk oraz radna i Prezes Towarzystwa Inicjatyw Społecznych „Kurierzy Tatrzańscy” Bożena Solańska, która wspólnie z Zastępcą Burmistrza Agnieszką Nowak-Gąsienicą wręczyła rodzinom upamiętnionych kurierów pamiątkowe medale.
Następnie odsłonięte zostały tablice upamiętniające kurierów tatrzańskich, którzy pełnili swoją służbę w latach 1939-1945. Ich poświęcenia dokonał ks. Infułat Stanisław Olszówka. Pod tablicami zapalono symboliczne znicze i złożono kwiaty, a nazwiska kurierów przywołał apel pamięci zakończony salwą honorową.
Na zakończenie uczestnicy wysłuchali krótkiego programu artystycznego w wykonaniu aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza. Było to premierowe wykonanie skomponowanej specjalnie na tę uroczystość przez Jerzego Chruścińskiego muzyki do wierszy Tadeusza Bocheńskiego.
UM Zakopane, s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama