Podsumowano prace konserwatorskie obrazu "Ekstaza św. Franciszka" El Greco (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Dr hab. Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zaprosił dzisiaj na konferencję prasową, podsumowującą konserwację w MNK obrazu „Ekstaza św. Franciszka” El Greca.
Po raz pierwszy od setek lat w Muzeum Narodowym w Krakowie można było zobaczyć obok siebie dwa przedstawienia św. Franciszka pędzla Dominikosa TheotokopulosaObraz będzie prezentowany w sali "Malarnia" od 26 listopada do 4 grudnia b.r. odrestaurowane arcydzieło El Greco podziwiać będzie można w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, następnie obraz wróci do Siedlec, gdzie już na stałe będzie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym.
Sam obraz przeszedł zaplanowane etapy prac, czyli: prasowanie na stole dublażowym z równoczesną regeneracją dublażu na wosk, wykonanego w trakcie konserwacji w 1974 r., zakładanie kitów w miejscach ubytków zaprawy, nabicie płótna na nowe, drewniane krosno. Następnie obraz zawerniksowano i przystąpiono do retuszowania ubytków warstwy malarskiej. Cały czas praca prowadzona jest pod powiększeniem i kontrolą UV, tak aby kropki farby stawiane były przez konserwatorów tylko w granicach ubytków i nie zachodziły nawet w najmniejszym stopniu na oryginał.
Ważnym punktem programu prac jest wykonanie odpowiedniej ramy. I również tutaj wyszliśmy już na ostatnią prostą. Drewniana rama została zagruntowana, wykonano złocenia i komisyjnie wybrany został kolor temperowej farby, którą częściowo pomalujemy ramę i wykorzystamy do wykonania w technice sgraffito ornamentalnej dekoracji w jej narożnikach.
Konferencja odbyła się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku W Sukiennicach – oddziale MNK, przy Rynku Głównym 1-3 w Krakowie
W konferencji udział wzięli: dr hab. Andrzej Betlej, Dyrektor MNK, Janusz Czop, Główny Konserwator MNK , ks. dr Robert Mirończuk, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, dr Izabella Galicka, odkrywczyni obrazu w Kosowie Lackim, dr Józef Grabski, IRSA Międzynarodowy Instytut do Badań nad Sztuką.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz zapiski Janusza Czopa Głównego Konserwatora MNK
Więcej na temat
komentarze
reklama