Artyści na Cokoły, czyli dwaj "Adasie" na Rynku Głównym
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
KRAKOW. Niejedna osoba przecierała wczoraj oczy ze zdumienia: na Rynku Głównym pojawił się drugi "Adaś". Uspokajamy, oryginałowi pomnika nic nie grozi.
Dokładne obejrzenie nowej konstrukcji wszystko wyjaśnia. To happening towarzyszący inauguracji krakowskiej edycji akcji "Artyści na cokoły".W spotkaniu na Rynku Głównym wziął udział dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek, była dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew i były dyrektor Teatru im Juliusza Słowackiego Witold Herzig. W trójkę przecięli wstęgę i pomnik został odsłonięty.
Wydarzenie poprzedził manifest Towarzystwa Miłośników Kultury Wysokiej. Tych młodych ludzi, żądających przywrócenia artystom i kulturze należnego miejsca w naszej rzeczywistości, można było poznać po transparentach oraz koszulkach Materia Prima.
Replikę pomnika Adama Mickiewicza będzie można podziwiać na Rynku Głównym do niedzieli.
Organizatorem akcji performatywnej „Artyści na Cokoły” jest Teatr Groteska. Jej dalekosiężnym celem jest stworzenie Rotacyjnej Galerii Pomników Artystów Polskich. Katalizatorem działań, mających zachęcić mieszkańców do udziału w akcji jest kopia krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza, która podróżuje po Polsce.
Na inaugurację akcji został wybrany Wrocław – tegoroczna Europejska Stolica Kultury. W tej sposób Kraków – Europejska Stolica Kultury z roku 2000 użyczyła mieszkańcom Wrocławia na trzy dni jedną ze swoich ikon. Wydarzenie spotkało się z dużą życzliwością i wielkim zainteresowaniem mieszkańców miasta.
Kto zostanie wyróżniony i stanie na cokołach? O tym może zdecydować każdy mieszkaniec Krakowa. Do 27 listopada na krakowskim Rynku pod repliką „Adasia", stanie urna do której można wrzucać głosy na wybranego przez siebie Artystę. Głosowanie odbywa się również przez stronę internetową.
Informacja o festiwalu Materia Prima dostępna jest na stronie www.materiaprima.pl.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Teatru Groteska
Więcej na temat
komentarze
reklama