Nowe domy w Bobowej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakończyła się budowa domów dla mieszkańców Bobowej (powiat gorlicki), którzy w ubiegłym roku stracili swoje dach nad głową w wyniku osuwisk i powodzi. Już wkrótce 9 rodzin przeprowadzi się do nowych budynków.

Dzisiaj wojewoda małopolski wręczył mieszkańcom Bobowej klucze do nowych domów. - Cieszę się, że święta Bożego Narodzenia spędzą Państwo już w nowych domach - powiedział Stanisław Kracik. Pogratulował władzom samorządowym sprawnego przeprowadzenia inwestycji i podkreślił, że domy dla osób poszkodowanych w czasie ubiegłorocznej powodzi zostały odbudowane z pieniędzy publicznych, czyli pieniędzy wszystkich Polaków, są więc symbol solidarności międzyludzkiej w obliczu nieszczęścia.

W zeszłym roku w gminie Bobowa w wyniku działania osuwisk zniszczonych zostało dziesięć domów: 8 w miejscowości Bobowa i po jednym w Sędziszowej i w Wilczyskach. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gorlicach wydał decyzję o nakazie ich rozbiórki, a gmina wystąpiła z wnioskiem do wojewody małopolskiego o środki na odbudowę tych budynków. Ostatecznie do odbudowy zakwalifikowano 9 budynków. Wojewoda poparł wniosek gminy i przekazał ok. 1,67 złotych na budowę domów dla 9 poszkodowanych rodzin. Domy mają powierzchnię od 42 m2 do 100 m2.

Na realizację prac budowlanych gmina otrzymała ponad 1,5 mln złotych dotacji z budżetu państwa, czyli 80% wartości inwestycji, 20% inwestycji stanowiły środki własne gminy. Dzięki wsparciu z budżetu państwa w wysokości 424 tys. złotych powstały również drogi dojazdowe do domów oraz instalacja służąca do uzdatniania wody. Łącznie budowa 9 domów wraz z infrastrukturą kosztowała ok. 4,325 mln złotych, w tym dotacja z budżetu państwa wyniosła ok. 3,7 mln złotych, reszta to wkład własny gminy.

W Małopolsce trwa odbudowa domów zniszczonych w wyniku powodzi i osuwisk. W sumie odbudowanych zostanie ponad 300 domów dzięki rządowej pomocy. Odbudowa prowadzona jest w trzech trybach:
1. gmina buduje domy, które są potem przekazywane poszkodowanym w zamian za nieruchomość, na której stał zniszczony dom
2. zasiłki otrzymują bezpośrednio poszkodowani w trybie pomocy społecznej
3. gmina buduje budynki komunalne.

W pierwszym trybie wojewoda małopolski podpisał umowy na łączną sumę dotacji ok. 33 mln złotych. Dzięki rządowej pomocy w zeszłym roku w Kłodnem powstało osiedle domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk (8,6 mln zł). W tym roku za 936 tys. zł zbudowane zostały drogi dojazdowe do osiedla. W ramach programu pomocy do 300 tys. złotych został wybudowany również dom jednorodzinny w Tymbarku. Na tę inwestycję wojewoda przekazał 215 tys. złotych dotacji. Nowe domy dla poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź powstaną również w: Biskupicach, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Kocmyrzowie-Luborzycy, Lanckoronie, Łapanowie, Łącku, Makowie Podhalańskim, Niepołomicach i Zembrzycach. Część gmin zdecydowała się nie na odbudowę, a na zakup mieszkań bądź domów dla powodzian. Do tej pory wojewoda podpisał umowy na zakup mieszkań i domów w: Makowie Podhalańskim (6), Pleśnej (4), po trzy w Wieliczce i Zembrzycach, po dwa w Limanowej i Lanckoronie oraz po jednym w Gródku nad Dunajcem, Kocmyrzowie-Luborzycy, Łapanowie i Trzcianie.

W trybie drugim w 2010 i 2011 roku wypłacono środki na pomoc do 300 tys. zł dla 200 rodzin. 148 rodzin zdecydowało się na budowę własnego domu, 52 rodzin zakupi dom bądź mieszkanie. W sumie wypłacono już samorządom ponad 36 mln złotych (36.384.168 złotych) na zasiłki do 300 tys. w ramach trybu II (1,22 mln – rok 2010, 35,16 mln – rok 2011).

Trzecią formą rządowej pomocy dla powodzian jest budowa przez gminę budynków komunalnych dla powodzian. W tym trybie została zrealizowana już inwestycja w Gdowie, gdzie powstał budynek z mieszkaniami komunalnymi dla 6 rodzin. Budowa czterech mieszkań została sfinansowana z budżetu państwa, dwa pozostałe wybudowała gmina z własnych środków. Budynek wyposażony jest w instalację centralnego ogrzewania, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Całość inwestycji wyniosła 921 tys. złotych, z czego 535 tys. złotych to dotacja z budżetu państwa. Gmina zadbała również o budowę dróg dojazdowych oraz chodników. Budynki komunalne powstaną również w miejscowościach: Biecz, Biskupice, Gródek nad Dunajcem oraz Pcim. Niektóre gminy zdecydowały się na zakup mieszkań komunalnych. Z tej możliwości skorzystały: Piwniczna Zdrój, Skawina oraz Tuchów i Wieliczka. Na budowę bądź zakup lokali komunalnych wojewoda małopolski zawarł umowy z samorządami w sumie na ponad 4 mln złotych.

opr. s/

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama