I Małopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych w Krakowie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Krakowie ponad 100 osób spotkało się, w niezwykłym miejscu jakim jest Lamus Teatralny, aby świętować pierwszy Małopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych i podziękować wszystkim obecnym za ich ciężką pracę.
Spotkanie zorganizowane przez Małopolski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Wojewodę Małopolskiego oraz Oddział Małopolski Polskiego Związku Głuchych, rozpoczęło się wzruszającym występem małej Julii, uczennicy Szkoły Muzycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. W trakcie uroczystości widzowie mogli podziwiać jeszcze dwa inne występy uczniów.W imieniu organizatorów spotkanie otworzyła Pani Marta Mordarska, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pani Mordarska swoim powitaniem przybliżyła powody, dla których zorganizowano to spotkanie, czyli Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który corocznie obchodzony jest 3 grudnia oraz 25-lecie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Zebranych gości powitał również Pan Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dyrektor podkreślił, że jest to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w nowo otwartym obiekcie Teatru.
Po powitaniu głos zabrał Pan Józef Gawron, Wicewojewoda Małopolski i odczytał list od Pani Premier Beaty Szydło. Pani Premier swoimi słowami nawiązała do ostatniej wizyty Papieża Franciszka w Polsce i podkreśliła, że Jego słowa „świat nie staje się lepszy, gdy składa się tylko z pozornie doskonałych ludzi, ale kiedy wzrasta solidarność między ludźmi, wzajemna akceptacja i szacunek” są idealnym przesłaniem I Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. List z podziękowaniami i wyrazami uznania od Pana Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury i Budownictwa odczytał Pan Łukasz Smółka, Radny Województwa Małopolskiego.
Widzowie mogli zobaczyć spektakl teatru Tańca „Zrozumieć ciszę” w reżyserii Agnieszki Jani z udziałem Agaty Mikuły, Anety Tadel i Patryka Gurgula - uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie. - Jest to spektakl o osobach niesłyszących opowiadany z perspektywy trójki młodych osób, które od dzieciństwa zmagają się z różnymi formami dysfunkcji słuchu. Spektakl jest próbą wprowadzenia widza do świata osób niesłyszących, budowaniem świadomości społecznej, próbą przełamania barier i uświadomienia różnic i podobieństw naszych środowisk – tak w kilku słowach przybliżyła nam swoją sztukę reżyser Agnieszka Jania.
Pan Leszek Zegzda, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego wraz z Panią Urszulą Nowogórską, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego wręczyli medale Polonia Minor dla Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych Koło w Nowym Sączu. W imieniu Małopolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych, który w tym roku obchodzi 70-lecie działalności medal odebrał Prezes, Pan Adam Stromidło. PZN Koło w Nowym Sączu reprezentowała Prezes, Pani Krystyna Michalik. Koło w Nowym Sączu, również obchodzi swój jubileusz 65-lecia działalności.
Oddział Małopolski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uhonorował swoimi statuetkami osoby i organizacje, za ich szczególne osiągnięcia oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych w Małopolsce. Pierwsza nagroda trafiła do Pani Doroty Nowackiej, krakowskiej tenisistki stołowej, która w tym roku reprezentowała Polskę na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro. Wyróżniono również Panią Barbarę Sierawską, która jest laureatką I miejsca w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Sztuka Osób Niepełnosprawnych", za pracę pt. "Wiolonczelistki" w kategorii malarstwo i witraż. Statuetkę otrzymali również wolontariusze, którzy podczas Światowych Dni Młodzieży wspierali niepełnosprawnych aby mogli oni swobodnie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. Uhonorowano również Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, instytucję mającą na celu wszechstronną pomoc osobom potrzebującym, reprezentowaną przez Pana Krzysztofa Moczurada, Prezesa Związku.
Medal z okazji 25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych przyznany za szczególne osiągnięcia oraz działania na rzecz osób niepełnosprawnych w Małopolsce odebrała w imieniu Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego Pani Joanna Piwowońska, Prezes Fundacji.
Spotkanie w Lamusie Teatralnym było pierwszym z trzech organizowanych przez Małopolski Oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z partnerami z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Kolejne odbędą się 6 grudnia w Nowym Targu oraz 12 grudnia w Tarnowie.
Patronat Honorowy – Wojewoda Małopolski
Patronat Medilany – TVP3 Kraków, Radio Kraków
źródło: mat. prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama