Ośmiu nieznanych żołnierzy pochowano na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Na nowotarskim cmentarzu uroczyście pochowano ośmiu nieznanych żołnierzy, którzy zginęli w trakcie walk prowadzonych w 1945 r. na terenie Orawy.

Szczątki tych nieznanych żołnierzy zostały ujawnione w miejscowościach Zubrzyca Górna i Lipnica Wielka podczas prac eksploracyjno-rozpoznawczych przeprowadzonych w ubiegłym roku. Były elementem szerszej akcji ekshumacyjnej obejmującej groby żołnierzy Armii Czerwonej wykonanej przez Instytut Archeologi i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Ekshumacjami objęto wówczas groby pojedyncze i zbiorowe żołnierzy sowieckich poległych w trakcie walk prowadzonych w 1945 r., znajdujące się na gruntach prywatnych lub w miejscach trudno dostępnych. W rezultacie ekshumowano szczątki 38 osób. 30 żołnierzy zostało jednoznacznie zidentyfikowanych jako żołnierze Armii Czerwonej, na podstawie odnalezionych przy nich ruchomości. Żołnierze ci zostali pochowani z wojskowym ceremoniałem w kwaterze radzieckiej na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu w sierpniu 2015 r.

Nie udało się natomiast ustalić przynależności armijnej i narodowej pozostałych ośmiu żołnierzy ekshumowanych w Lipnicy Wielkiej i Zubrzycy Górnej. Relacje mieszkańców Zubrzycy Górnej wskazują, że ujawnione szczątki dwóch osób mogą należeć do polskich partyzantów. Z kolei przy szczątkach sześciu osób ekshumowanych w Lipnicy Wielkiej nie odnaleziono żadnych przedmiotów świadczących o ich przynależności armijnej. Proszono zatem stronę rosyjską o sprawdzenie, czy ekshumowane groby wojenne w miejscowości Lipnica Wielka figurują w wykazach i dokumentach archiwalnych przechowywanych przez rosyjskie archiwa. Niestety, nie otrzymano dotąd żadnej odpowiedzi, co może wskazywać na brak jakichkolwiek archiwaliów dotyczących tych mogił.

W tej sytuacji zdecydowano, że żołnierze ci za zgodą burmistrza Nowego Targu zostaną pochowani na nowotarskim cmentarzu pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej w kwaterze nr 29.

Wszystkie koszty związane z pochowaniem żołnierzy pokrywa Małopolski Urząd Wojewódzki. Dodatkowo Wojewoda Małopolski zadeklarował sfinansowanie remontu pomnika jako grobu wojennego.

W pogrzebie wzięli udział m.in. proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Zbigniew Płachta, burmistrz Grzegorz Watycha, przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Polskiej Akademii Nauk oraz Urzędu Miasta Nowy Targ. Asystę honorową podczas ceremonii pełnili uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych im. prof. Jana Venuleta.

oprac. r/ zdj. Z. Krauzowicz

źródło: UM Nowy Targ

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama