Zagrożenia kardiologiczne - jak sobie z nimi radzić?

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym podsumowano tegoroczną edycję programu prewencji i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia. Tylko w 2016 roku w 27 jednostkach medycznych w całej Małopolsce były prowadzone badania przesiewowe, z których skorzystało ponad 1300 osób.

Przeszkolono 85 nauczycieli prewencji, którzy z kolei prowadzili szkolenia wśród pacjentów, uczniów szkół gimnazjalnych i pracowników. Z zajęć edukacyjnych skorzystało 800 uczniów szkół gimnazjalnych oraz 400 pracowników z 11 zakładów pracy. Za zaangażowanie w realizację programu jego realizatorom dziękował wicemarszałek Wojciech Kozak. 7

Niemal 9 tys. osób z całej Małopolski postawiło na swoje zdrowie biorąc udział w programie prewencji i wczesnego wykrywania chorób układu krążenia. Skorzystali z niego nie tylko pacjenci oddziałów kardiologicznych, ale też gimnazjaliści i pracownicy wybranych zakładów pracy, a także tzw. edukatorzy zdrowia, czyli osoby przeprowadzające szkolenia wśród innych grup. Program kardiologiczny jest największym z sześciu programów profilaktycznych realizowanych przez Województwo Małopolskie. Od 2012 roku z budżetu Małopolski na jego realizację przeznaczono ponad 3 mln zł.

Statystyki pokazują, że choroby kardiologiczne to w Małopolsce najczęściej stwierdzane przyczyny zgonów. W 2014 roku odnotowano 14 835 takich przypadków, co daje 50,1% wszystkich zgonów. Próbą przeciwdziałania temu zjawisku jest realizowany od 2012 roku „Program zdrowotny w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców województwa małopolskiego”. Z badań, które przeprowadzane są w jego ramach mogą korzystać pacjenci POZ i oddziałów kardiologicznych, którzy mają problemy z układem krążenia. Uzupełnieniem programu są działania edukacyjne skierowane do uczniów gimnazjów i pracowników wybranych zakładów pracy.

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama