Oświęcim reaguje na wyrok ws. zakazu występu cyrków ze zwierzętami

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Organizacje i lekarze weterynarii znad Soły już na wiosnę wystosowali do władz miasta apel ws. wprowadzenia na ternie miasta zakazu występu trup cyrkowych wykorzystujących do pokazów zwierzęta. Tak też się stało. Tyle tylko, że sądy inaczej widzą sprawę.

Wiosenny apel oświęcimskich środowisk pro-zwierzęcych spotkał się z pozytywnym odzewem tamtejszego magistratu. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wydał zakaz dzierżawienia gruntów miejskich dla widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt.

Podobne zarządzenia wydali włodarze m.in. Częstochowy i Bydgoszczy. Sprawą szybko zajęły się Wojewódzkie Sądy Administracyjne. Jak podaje Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki, przyznały, że zarządzenia prezydentów miast zakazujące wynajmu gruntów pod widowiska z udziałem zwierząt, są bezprawne.

„Prezydentom Miast zwalczającym cyrki tradycyjne powoli pali się grunt pod nogami. Okazało się, że podyktowane ideologiczną walką „zakazy” nie mają mocy prawnej. Zdaniem sądów organy publiczne nie mogą mieć poglądów, bo w swoich administracyjnych decyzjach muszą kierować się wyłącznie literą prawa. Sądy stwierdziły nieważność bezprawnych Zarządzeń w kolejnych miastach” – czytamy w komunikacie ZPCiR.

Cyrkowcy zaznaczają, że rozprawa w sprawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Oświęcimia odbyła się w Krakowie. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność także tego zarządzenia.

Do decyzji sądu ustosunkował się oświęcimski magistrat. Według władz grodu znad Soły, gospodarowanie mieniem komunalnym z mocy Ustawy o samorządzie gminnym i Ustawy o gospodarce nieruchomościami należy do uprawnień Prezydenta Miasta.

- Decyzje dotyczące udostępnienia gruntów komunalnych konkretnym podmiotom będą każdorazowo podejmowane po szczegółowej analizie złożonego w tej sprawie wniosku – zaznacza Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego ratusza. – Natomiast decyzje odnośnie ewentualnego odwołania od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie będą podejmowane po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.


Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama