Spektakl "Dybuk" w Teatrze im Słowackiego (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW. W Teatrze im Juliusza Słowackiego w ramach festiwalu 9 Boskiej komedii pokazano wczoraj sztukę "Dybuk" w reż. Anny Smolar.

Spektakl Anny Smolar jest inspirowany dramatem Szymona Anskiego, opracowanym przez Ignacego Karpowicza. Opowieść o grupie nauczycieli i ich uczniów zmagających się z tragiczną śmiercią jednego z nich zostaje wykorzystana przez twórców do mówienia o jak najbardziej współczesnych i aktualnych zjawiskach. Gdy w ciało ziemskiej ukochanej wstępuje duch chłopca – tytułowy dybuk – rozpoczyna się wielopoziomowa, skomplikowana historia o związkach między krainą żywych a umarłych. A przede wszystkim - o wypieranych lękach, tajemnicach i demonach, jakie skrywają się w podświadomości nie tylko tej zamkniętej społeczności. Duchowa i kulturowa rzeczywistość żydowskiej wspólnoty z początku XX wieku, synonim tego, co obce, zderza się tu gwałtownie i drastycznie ze światem, który wygląda dziwnie i po freudowsku niesamowicie znajomo.

Fikcyjne, fabularne motywy i tropy z kolei mieszają się z osobistymi anegdotami występujących w przedstawieniu aktorów. A także - z tożsamościowymi kliszami i złowrogą, choć niepozbawioną dowcipu i lekkości, zabawą pop-kulturowymi wtrętami i naszymi, pełnymi stereotypów, wyobrażeniami o tym, czym jest żydowskość.

Reżyserka, wspólnie z zespołem aktorskim Teatru Polskiego w Bydgoszczy, uważnie przygląda się nie tylko mechanizmom wykluczenia i przemocy szkolnej, ale zastanawia również nad tym, na kim spoczywa wina i odpowiedzialność za nie. Wstydliwe problemy i nieprzepracowane traumy powracają tutaj ze zdwojoną mocą, odbijając się echem w nawet najbardziej niewinnie i beztrosko brzmiących kwestiach. Performatywna zabawa w „Dybuku” to jednakże nie tyle demitologizowanie przeszłości i wynikających się z niej bolesnych konsekwencji, ale bardziej nawet – perwersyjna gra z oczekiwaniami widzów co do tego, jak powinna wyglądać tego rodzaju teatralna opowieść.

Reżyseria: Anna Smolar
Dramaturgia: Ignacy Karpowicz, zespół aktorski
Asystentka reżyserki: Hanna Maciąg
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Asystentka scenografki: Marta Kuliga
Muzyka: Natalia Fiedorczuk
Reżyseria światła: Michał Głaszczka
Inspicjentka: Hanna Gruszczyńska

Obsada: Mirosław Guzowski, Hanna Maciąg, Irena Melcer, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Michał Wanio, Małgorzata Witkowska

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu Boska Komedia
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama