Digitalizacja archiwum Zofii Rydet. Dokumentacje 1950-1978 (zdjęcia i film)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rabka, Olszówka, Skomielna, Rdzawka, Chabówka, Nowy Targ i wiele innych miejscowości z terenu Małopolski zostało uwiecznione na zdjęciach Zofii Rydet kilkadziesiąt lat temu. To m.in. portrety, pejzaże i widoki, sceny rodzajowe, dokumentacje uroczystości czy lubiane przez artystkę detale przyrody.

Dzięki staraniom Fundacji im. Zofii Rydet w 2016r. rozpoczęto prace nad opracowaniem i digitalizacją części tego bogatego archiwum. „Dokumentacje 1950-1978” jest to unikalny zbiór fotografii o wielkiej wartości artystycznej i historycznej. Na projekt ten składa się przeszło 30 000 zdjęć, które do tej pory nie zostały w wystarczający sposób opisane ani rozpoznane.



Fundacja kontynuuje tym samym prace digitalizacyjne nad twórczością swojej patronki. W 2013r. zostało bowiem uruchomione cyfrowe archiwum zdjęć Rydet zawierające ponad 11 tysięcy zdigitalizowanych fotografii monumentalnego dzieła artystki pt. „Zapis socjologiczny 1978-1990”. Zdjęcia te można oglądać od grudnia 2013r. na portalu www.zofiarydet.com.



Zanim jednak Zofia Rydet zrealizowała „Zapis socjologiczny”, aktywnie działała na polu fotografii artystycznej od lat 50-tych XX w. Zdjęcia powstałe od tego momentu aż do daty granicznej „Zapisu” nazwano „Dokumentacjami”. To z nich wywodzą się tak znakomite cykle jak „Mały człowiek” i „Czas przemijania” itd. , to pośród nich można prześledzić drogę twórcza prowadząca do „Zapisu socjologicznego”. „Dokumentacje” to niezwykle cenny materiał badawczy zarówno w dziedzinie fotografii, jak kultury i socjologii. Zawarte w nim cykle fotograficzne ukazują bowiem szerokie spektrum miejskiego życia społeczeństwa polskiego w latach 1950-1978, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów edukacji, polityki, gospodarki oraz rozrywki.



W roku bieżącym rozpoczęliśmy prace zmierzające do opracowania i zdigitalizowania części tego zbioru. Jest to blisko trzy tysiące zdjęć wykonanych na południu Polski, m.in. w Rabce, oraz miejscowościach wokół niej oraz na Śląsku. Już w grudniu tego roku część z nich, ok. 2 400 zdjęć będzie można obejrzeć na rozbudowanym portalu www.zofiarydet.com.
Już teraz zapraszamy do obejrzenia filmowej interpretacji zdjęć z cyklu „Dokumentacje” ukazujących saneczkowanie małych mieszkańców Rabki-Zdrój.



Projekt „Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie archiwum Zofii Rydet – Dokumentacje 1950-1978” realizowany jest w ramach programu Kultura Cyfrowa 2016. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


opr.s/

źródło: Fundacja im. Zofii Rydet

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama