"Głód" w Narodowym Teatrze Starym (zdjęcia z próby medialnej)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
„Głód” wg głośnej książki Martina Caparrosa przeniosła na deski teatralne Aneta Groszyńska. Spektakl, który może przypominać musical, będzie można od soboty 17 grudnia oglądać na scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
Reportaż argentyńskiego pisarza porusza problem głodu. Wydawnictwo Literackie, które wydało w tym roku książkę, w opisie publikacji podaje, że co dziewiąty człowiek nie ma co jeść - głód cierpi łącznie ponad 795 mln ludzi.„Każdy, kto przeczytał książkę Caparrosa, zmaga się z potrzebą odpowiedzi na pulę informacji i emocji, które książka zawiera, wywołuje. Nasz spektakl także zrodził się z takiej potrzeby” – powiedziała w środę dziennikarzom reżyserka.
Jak zaznaczyła, książka liczy ok. 720 stron, natomiast tekst spektaklu - ok. 60. „Treściowo chcieliśmy wycisnąć z książki jak najwięcej. Mam nadzieję, że dzięki formule, jaką jest spektakl, udało się nam skondensować pewne tematy. Przywołujemy tyle, ile możemy, przede wszystkim bohaterów, rzeczy, które były dla nas wyjątkowe i z którymi chcieliśmy się uporać” – wyjaśniła.
Spektakl może przypominać musical. Reżyserka przyznała, że taka forma to rodzaj „ucieczki”, próba poradzenia sobie z trudnym tematem. Nie zabraknie też ironii i żartu. „Takie narzędzia pomagają komunikować się z ciężkimi tematami. Chcemy przy pomocy muzyki, ironii, żartu stworzyć przestrzeń, w której widzowie poczują się dobrze. Ale chcemy też nakłonić do refleksji na tym, dlaczego my czujemy się dobrze, skoro tyle osób żyje poniżej standardów?” – mówiła reżyserka.
Scenografia spektaklu ma imitować kontener, którym pomoc humanitarna dociera do krajów Trzeciego Świata. W obsadzie przedstawienia są: Szymon Czacki, Urszula Kiebzak, Katarzyna Krzanowska i Małgorzata Biela.
Martin Caparros przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że głód był jednym z najważniejszych czynników kształtujących cywilizację. Z jego książki wynika – jak podaje Wydawnictwo Literackie – że problem głodu wpłynął na różne dziedziny życia i nauki, m.in. na filozofię, sztukę, ekonomię, rolnictwo, gospodarkę.
By napisać obszerny reportaż Argentyńczyk podróżował po świecie, przemierzył m.in. Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Aby zrozumieć problem, pisarz odwiedził nie tylko przeludnione slumsy, ale i wielkie biurowce, siedziby światowych firm.
„Głód” należy do bestsellerów ostatnich miesięcy. Książka zdobyła wiele pozytywnych recenzji.
Aneta Groszyńska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Wyreżyserowała m.in. „Sex, drugs and rock and roll” w Teatrze Powszechnym w Warszawie, "Pamiętniki wałbrzyszan: Chodźcie, Zbudujemy Sobie Eine Stadt" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Zajmuje się też pracą pedagogiczną - prowadzi warsztaty pracy z ciałem i głosem.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Narodowego Teatru Starego
Więcej na temat
komentarze
reklama