BO Małopolska: ratownicy medyczni jeszcze lepsi
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W sumie 100 ratowników medycznych i dyspozytorów pracujących w stacjach pogotowia ratunkowego na obszarze aglomeracji krakowskiej uczestniczyło w kursach doskonalących realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Jednak z ich wiedzy i umiejętności – w razie potrzeby – skorzystają nie tylko mieszkańcy Krakowa i okolicznych miejscowości, ale też pacjenci z Małopolski Zachodniej i Podhala.
Zdobyte podczas szkoleń kwalifikacje potwierdzają certyfikaty, jakie Grzegorz Lipiec z zarządu województwa wręczył jego uczestnikom w trakcie spotkania podsumowującego projekt w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym.- Projekty takie jak ten, dzięki któremu małopolscy ratownicy i dyspozytorzy będą jeszcze lepszymi specjalistami, to wielki sukces Budżetu Obywatelskiego i mieszkańców naszego regionu, którzy właśnie na to zadanie oddali swój głos. To pokazuje dojrzałość naszego społeczeństwa. Małopolanie mogli wybierać spośród wielu projektów, a postawili na poprawę bezpieczeństwa nas wszystkich – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.
Z bezpłatnych dla uczestników kursów doszkalających, jakie zostały sfinansowane w ramach małopolskiego budżetu obywatelskiego skorzystało 80 ratowników medycznych, którzy na co dzień pracują w stacjach pogotowia ratunkowego w Krakowie, Zielonkach, Węgrzcach, Zabierzowie, Kryspinowie, Krzeszowicach, Jerzmanowicach, Mogilanach, Skale, Wieliczce, Gdowie i Kocmyrzowie. Natomiast z pomocy 20 przeszkolonych dyspozytorów będą mogli korzystać mieszkańcy aglomeracji krakowskiej, Małopolski Zachodniej i Podhala. Szkolenie, które trwało 6 dni prowadzili specjaliści ze Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Obejmowało ono 15 godzin wykładów oraz 30 godzin zajęć praktycznych, a zakończył je kilkugodzinny egzamin.
- Postęp w medycynie, a szczególnie w ratownictwie medycznym, jest bardzo szybki. Wykorzystujemy zaawansowane technologie, a praktycznie co chwilę pojawiają się w naszej pracy kolejne nowe metody postępowania, nie tylko medyczne, ale też w zakresie teleinformatyki i łączności. Dlatego musimy być stale na bieżąco. Jest to zawód, w którym nieustanne szkolenie to obowiązek zapisany ustawowo i dlatego organizowanie szkoleń jest tak bardzo ważne. Dzięki wsparciu finansowemu małopolscy ratownicy medyczni i dyspozytorzy zdobędą wartościową wiedzę – nie dla siebie, ale dla pacjentów – podkreślała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Podczas zajęć praktycznych, które były prowadzone m.in. z wykorzystaniem nowoczesnych, specjalistycznych manekinów szkoleniowych ratownicy ćwiczyli zaawansowane techniki ratunkowe czy podawanie leków dostępnych w zespołach ratownictwa medycznego. Pogłębiali też swoją wiedzę na temat działania nowoczesnych systemów łączności i zarządzania karetkami. Kursy objęły również dodatkowe przeszkolenie z zasad prowadzenia segregacji medycznej w sytuacji wypadku masowego. Kursanci odbyli też szkolenie z radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach, a także umiejętności wsparcia psychologicznego osób poszkodowanych.
***
Projekt „Zwiększenie kwalifikacji ratowników i dyspozytorów medycznych” jest jednym z 46 zwycięskich zadań wybranych do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Na wszystkie wybrane przez mieszkańców regionu inicjatywy społeczne samorząd województwa przeznaczył w sumie 6 mln zł.
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama