Cracovia Danza nowe otwarcie (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Po zakończeniu roku jubileuszowego Balet Cracovia Danza rozpoczyna nową dekadę. Rok 2017 przyniesie nowe otwarcie, którym będzie stałe krakowskie miejsce prezentacji spektakli Baletu Cracovia Danza. Znany od lat cykl spektakli „Cracovia Danza: dla tańca” pojawi się w tym roku na scenie teatru Variete. Cykl otwarty zostanie premierą teatralną słynnej bajki dla dzieci Śpiąca królewna (25 stycznia, godz. 19), która przez Balet Cracovia Danza zostanie opowiedziana barokowym tańcem i barokową muzyką.
Po sukcesie happeningów, w ramach których przez cały rok jubileuszowy Balet pojawiał się w najbardziej zaskakujących miejscach miasta, cykl „Cracovia Danza: balet w mieście” otrzyma nowe otwarcie, które można zatytułować TRADYCJA. W ramach tego cyklu zostaną pokazane m.in. różne zwyczaje i legendy Krakowa. Pierwsza odsłona miała miejsce już 6 stycznia, kiedy to Balet Cracovia Danza wziął udział w Spacerowniku Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Wokół szopki”, który poświęcony był Stanisławowi Wyspiańskiemu. W siarczystym mrozie Balet zatańczył przed Muzeum Teatralnym oraz przed restauracją Wesele, krakowiaki, polonezy, polki a także przedstawił taniec z chochołami.Także w tym roku Cracovia Danza razem z Akademią Muzyczną w Krakowie przygotowuje premierowe widowisko baletu pantomimy Harnasie Karola Szymanowskiego. W spektaklu udział weźmie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Premiera została zaplanowana na listopad w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jak zwykle zespół planuje brać udział w Krakowskich Nocach, a także rozpoczyna czwarty rok comiesięcznych spotkań CZAS NA TANIEC!, które są prezentacją najbardziej interesujących zjawisk i postaci polskiego tańca.
Kalendarz Cracovia Danza na rok 2017 zapełniony jest już wieloma występami w kraju i za granicą. Zespół pojawi się m.in. w tak prestiżowych miejscach jak Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, czy po raz pierwszy w ramach Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy z udziałem m.in. Sinfonietty Cracovii oraz doskonałego Andrzeja Lamperta. Balet planuje też wyjazdy zagraniczne na Węgry a także do Kanady, Francji, Austrii i Indii. Nie zapomina także o działalności edukacyjnej, którą prowadzi m.in. z filharmoniami: Krakowską, Narodową, czy Narodowym Forum Muzyki.
30 lipca rozpocznie się XVIII Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Trwające tydzień święto tańca tym razem otrzymało podtytuł „Na Dalekim Wschodzie”. W edycji tej udział wezmą artyści z całego świata, w tym po raz pierwszy z Korei.
Od roku 2017 Balet Cracovia Danza ma także nową stronę internetową, przeznaczoną również na urządzenia mobilne: cracoviadanza.pl
Szczegóły wydarzeń roku 2017 w Krakowie:
Spektakle dla Krakowian objęte cyklem „Cracovia Danza: dla tańca”, w ramach którego raz w miesiącu na scenie teatru Variete, zaprezentowany zostanie spektakl Baletu: Śpiąca królewna (25.01.2017), Balet o kawie (21.02.2017), Kiedy Polska była chrzczona (6.04.2017), Ballet des Nations (11.05.2017), Alla Polacca (14.06.2017).
Premiera baletu Harnasie Karola Szymanowskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej pod batutą prof. Stanisława Krawczyńskiego (premiera przewidziana na listopad w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach).
Udział tancerzy Cracovia Danza w koncertach edukacyjnych organizowanych przez Filharmonię Krakowską.
Cykl happeningów „Cracovia Danza: balet w mieście” TRADYCJA. W ramach akcji zespół pojawi się w niekonwencjonalnych miejscach Krakowa. Do tej pory były to m.in.: Kleparz, Dworzec Główny, lotnisko, Biblioteka Wojewódzka i Arteteka, Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, Sukiennice i Rynek Główny.
Spotkania z cyklu CZAS NA TANIEC! Odbywają się raz w miesiącu i są organizowane we współpracy z Klubem Aktora SPATiF. Najbliższe spotkanie, którego bohaterem będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, odbędzie się 26 stycznia, o godz. 19, w Klubie Aktora SPATiF.
Udział tancerzy w Krakowskich Nocach i ważnych dla Krakowa wydarzeniach takich jak: Pochód Lajkonika, Noc Teatrów, Noc Poezji, a także w Festiwalu „Wawel o Zmierzchu”.
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” , który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia 2017 (30.07-5.08). Zaplanowane są pokazy taneczne, warsztaty oraz spektakle zagranicznych artystów prezentujących rodzime tańce dworskie.
***
Balet Dworski Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest miejską instytucją kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach występując m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także w polskich filharmoniach. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Francję, Chiny, Japonię czy Koreę.
Romana Agnel, tancerka, choreograf, pedagog, historyk sztuki, założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Sorbony w Paryżu. We Francji zdobyła doświadczenie w tańcach historycznych i charakterystycznych. Specjalistka klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, który studiowała w Madrasie u mistrzyni Smt. M.K. Saroja. Autorka choreografii do przedstawień baletowych i operowych wystawianych w Polsce i zagranicą, a także do ponad 20 spektakli tanecznych Cracovia Danza. Współpracowała ze znakomitymi artystami różnych dziedzin, m.in. z takimi jak: Elżbieta Stefańska, Urszula Bartkiewicz, Maria Pomianowska, Laco Adamik, Kazimierz Dejmek, Jan Polewka, Adolf Weltschek, Krzysztof Zanussi. Jest wykładowcą i autorką publikacji z historii tańca. Wśród wielu odznaczeń, którymi została uhonorowana znajduje się m.in.: Order Legii Honorowej.
zdj. 1-7 Ilja Van de Pavert, 8-14 Tomasz Cichocki
źródło: mat. prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama