Tegoroczne plany Muzeum Armii Krajowej. Spotkanie z nowym dyrektorem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem nowego dyrektora Muzeum AK dr. Marka Lasoty oraz Joanny Mrowiec – zastępcy dyrektora. Spotkanie dotyczyło planów Muzeum na najbliższy czas oraz wizji rozwoju instytucji.

I tak między innymi w dniach 21 i 22 stycznia zaplanowano Międzypokoleniowe warsztaty z okazji Dnia Babci i Dziadka.

W sobotę 21 stycznia - "Powrót do historii" - Babcie i Dziadkowie z wnukami zwiedzają Muzeum AK za 1 zł
o godz. 11:00 zwiedzanie z przewodnikiem (konieczna rezerwacja pod nr tel. 12 410 07 70 lub rezerwacja@muzeum-ak.pl

A w niedzielę 22 stycznia o godz. 11:00 Międzypokoleniowe warsztaty z okazji Dnia Babci i Dziadka

Muzeum zaprasza Babcie i Dziadków wraz z Wnukami (powyżej 7 lat) na wyjątkowe zajęcia warsztatowe połączone ze zwiedzaniem fragmentów ekspozycji. W trakcie zajęć uczestnicy poznają ciekawostki związane z historią Polski podczas II wojny światowej. Dowiedzą się jakie są sposoby upamiętniania wydarzeń historycznych, wykonają konspiracyjne zadania (m.in. wspólne szycie biało-czerwonych opasek i wybijanie orzełków na sztancy), a także poznają metody dokumentowania dziejów własnej rodziny. Wykonają m.in. drzewo genealogiczne, a na zakończenie zaprojektują i wykonają swój rodzinny herb.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Prócz tego Muzeum przedstawiło plany na zimowe ferie 2017:

Od 30 stycznia do 3 lutego oraz od 6 do 10 lutego AKtywne ferie - półkolonie w Muzeum AK.

To zaproszenie dla miłośników przygód w wieku od 7 do 13 lat do udziału w kolejnej edycji muzealnych półkolonii.
Tematem przewodnim będzie działalność Polskiego Państwa Podziemna w związku z 75. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

- Tegoroczne wydarzenia w Muzeum Armii Krajowej będą podporządkowane 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową – mówił w czwartek podczas prezentacji planów placówki na 2017 r. jej nowy dyrektor dr Marek Lasota.

W ramach obchodów 75. rocznicy utworzenia AK 14 lutego w Muzeum AK zaplanowano konferencję naukową oraz otwarcie wystawy wojennych obrazów żołnierza 2 Korpusu Polskiego Stanisława Westwalewicza.

Ekspozycja będzie jednocześnie zapowiedzią pierwszej wystawy czasowej przygotowywanej w tym roku przez Muzeum AK "Z ziemi polskiej do włoskiej. 2. Korpus Polski i Armia Krajowa", którą będzie można oglądać od 21 kwietnia.

Będzie to prezentacja przekazanych placówce w depozyt pamiątek po kapelanie 2. Korpusu, zmarłym w 2008 r. dominikaninie ojcu gen. Adamie Studzińskim.

Muzeum AK ogłosiło III edycję konkursu dla uczniów "Zwycięski orle nasz leć".

Do 21 kwietnia można zgłaszać prace plastyczne, literackie i filmowe zainspirowane 75. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Przed rokiem do konkursu zgłoszono ok. 120 prac.

Także jednym z zadań, które muzeum chce w tym roku zrealizować, jest modernizacja wystawy stałej, w części poświęconej patronowi placówki, którym jest gen. August Emil Fieldorf, ps. "Nil". Muzeum zabiega o uzyskanie na ten cel dotacji z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

W ramach obchodów 75. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową planowana jest prezentacja historii AK w formie mappingu na elewacji budynku oraz wydanie płyty stworzonej wraz z Chórem Akademickim UJ.
Bardzo ważna będzie promocja Muzeum AK oraz uporządkowanie terenu wokół jego siedziby. Potwierdził, że muzeum jest zainteresowane utworzeniem w pobliskim forcie Luneta Warszawska ekspozycji, która mogłaby być poświęcona powojennemu podziemiu.

Wstępne rozmowy dotyczące tego obiektu były już prowadzone z właścicielem, który jest zainteresowany ustanowieniem tam miejsca pamięci, ale decyzje jeszcze nie zapadły

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Armii Krajowej
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama