Premier Beata Szydło w obozie Auschwitz-Birkenau: Naszym zadaniem jest pamięć i prawda

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

"Wspominajmy bohaterów i świadczmy prawdę. Dobro zawsze pokona zło" – mówiła premier Beata Szydło w czasie obchodów 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Premier powiedziała, że od 72 lat dzień 27 stycznia, jest dniem wyjątkowym, w którym spotykają się ocaleni z obozu Auschwitz-Birkenau. "Żadne słowa nie oddadzą tego co miało tutaj miejsce. Tutaj człowiek drugiemu człowiekowi odebrał człowieczeństwo. Odebrał to, co definiuje nas jako ludzi" – przypomniała Beata Szydło.

Szefowa rządu, która urodziła się w Oświęcimiu, dobrze zna historię tego miejsca. Opowiedziała o pomocy niesionej więźniom przez członków jej rodziny oraz mieszkańców pobliskich terenów. "Nikt z nas nie potrafi zrozumieć cierpienia przez które Wy przeszliście" – mówiła premier Szydło do ocalałych więźniów obozu. Podkreśliła, że osoby, które przeżyły zagładę nadal mają w sobie strach i "wiecznie żywą ranę". Zdaniem szefowej rządu to, co się wydarzyło w niemieckim nazistowskim obozie zagłady, było niewyobrażalnym złem.

"Pamięć i prawda – to jest nasze zadanie, to jest broń przeciwko złu. Ta prawda musi być głośno powiedziana, by nigdy nie próbowano zmienić jej w kłamstwo, które stara się być alibi dla zła" – zaznaczyła Beata Szydło. Premier podkreśliła, że na uroczystościach wyzwolenia obozu w Oświęcimiu spotykają się różne narodowości. "To świadectwo tego, że chcemy wyciągać wnioski z KL Auschwitz–Birkenau. Przekazywanie prawdy o tamtych wydarzeniach jest obowiązkiem wobec ofiar obozu i Holocaustu" – mówiła.

Szefowa rządu zdefiniowała sprawców tych tragicznych zdarzeń: "To zrobili ludzie w niemieckich mundurach – niemieccy naziści, którzy są odpowiedzialni za zło, które miało miejsce w niemieckim obozie zagłady Auschwitz – Birkenau i innych machinach śmierci, uruchomionych by unicestwić drugiego człowieka". "Nie można tego zrozumieć, chociaż chcemy nadać temu jakieś ramy, to nie uda się, bo my jesteśmy ludźmi, a tę fabrykę zagłady stworzyli ci, którzy ludzi nienawidzili" – stwierdziła Beata Szydło. Apelowała o pamięć o ofiarach i bohaterach. "Na morderców spuśćmy kurtynę potępienia" – dodała.

zdj. P. Tracz/KPRM

źródło: KPRM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama