8,5 tys. nazwisk esesmanów. IPN upublicznił bazę "Załogi SS KL Auschwitz"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W poniedziałek 30 stycznia krakowski IPN opublikował bazy danych załogi KL Auschwitz. Znajdują się w niej 8, 5 tysiąca nazwisk esesmanów zatrudnionych w obozie od czasów jego założenia do likwidacji.

To pierwszy taki spis w Polsce, najpełniejszy jaki udało się zrobić w oparciu o dostępne źródła. W bazie oprócz nazwisk esesmanów-znajdują sie ich dane personalne, data i miejsce urodzenia, numer służbowy, data przybycia do Auschwitz i datę jego opuszczenia oraz wykształcenie, obywatelstwo.

Znajdują się tam też fotografie niektórych funkcjonariuszy SS, którzy byli sądzeni- dokumenty wymiaru sprawiedliwości.
Kilkadziesiąt z tych osób wciąż żyje.

W planach jest uzupełnianie bazy o dane z innych b. niemieckich obozów koncentracyjnych.

- Dzisiejszy dzień jest historyczny, ponieważ to jest dopiero początek – tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w dalszych planach mamy rozwinięcie tej bazy również o inne niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne – powiedział na konferencji prasowej w Krakowie prezes IPN Jarosław Szarek.

Jak podkreślił, prezentacja bazy jest też odpowiedzią na używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne". - Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o "polskich obozach koncentracyjnych", to proszę bardzo, pokazujemy załogę, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił. Podkreślił, że każdy będzie mógł zobaczyć bazę.

Baza powstała w ramach wznowionego w 2011 r. przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu. Podstawą do jej przygotowania był wykaz załogi KL Auschwitz opracowany przez socjologa i historyka, specjalizującego się w historii III Rzeszy, prof. Aleksandra Lasika z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zgromadził on informacje o w sumie 25 tys. esesmanów, którzy w latach 1939-1945 pracowali w obozach koncentracyjnych.

W konferencji uczestniczyli: dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński, prezes IPN dr Jarosław Szarek, prof. Aleksander Lasik, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN prok. Waldemar Szwiec oraz z-ca naczelnika Archiwum IPN w Krakowie Jacek Kwilosz.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe IPN
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama