Małopolska przekazała Opolszczyźnie prezydencję Domu Polski Południowej w Brukseli

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Koordynacja Domu Polski Południowej przeszła pod skrzydła województwa opolskiego. W Brukseli Grzegorz Lipiec – członek zarządu województwa małopolskiego oficjalnie przekazał prezydencję marszałkowi województwa opolskiego, Andrzejowi Bule.

Dom Polski Południowej czyli wspólne przedstawicielstwo województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego w Brukseli powstało, by wspólnie budować markę Polski Południowej w Unii Europejskiej jako silnego, europejskiego makroregionu.

Działalność Domu Polski Południowej (DPP) w Brukseli oficjalnie zainaugurowano w październiku 2014 roku. DPP to wspólny szyld, pod którym trzy polskie regiony postanowiły wykorzystać wspólny potencjał rozwojowy, inwestycyjny, potrójną skuteczność w wykorzystywaniu funduszy unijnych oraz co najważniejsze – potrójną siłę negocjacyjną w walce o własne sprawy w Brukseli. W 2016 roku przewodnictwo nad DPP sprawowała Małopolska.

- Kiedy inaugurowaliśmy działalność Domu Polski Południowej w Brukseli mówiliśmy o naszych nadziejach i ambicjach. Teraz mówimy o naszych dokonaniach i o planach, bo mamy już pewność, że w trójkę jesteśmy w stanie pracować szybciej, wydajniej i skuteczniej - mówił Grzegorz Lipiec.

W ubiegłym roku Małopolska w ramach przewodnictwa skupiła się w szczególności na 3 wyznaczonych kierunkach działalności DPP: innowacjom, energii oraz demografii i zagadnieniu aktywnego starzenia się. Województwo małopolskie zainicjowało m.in. spotkanie ekspertów z dziedziny demografii, które zaowocowało raportem prezentującym aktualną sytuację demograficzną w Polsce Południowej a także propozycją wspólnych działań, które odbędą się w Brukseli oraz w Polsce. W 2016 DPP zorganizował łącznie 11 wydarzeń, w tym 3 wydarzenia studyjne.

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama