Opera góralska o Janie Pawle II wystawiona w Operze Krakowskiej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Operze Krakowskiej wystawiono góralskie widowisko "Jan Paweł II na Podhalu". Artyści zostali owacyjnie przyjęci, a góralska muzyka i przypomnienie pobytu błogosławionego Jana Pawła II na Podhalu i jego związków z góralami wzruszyły widzów.
Wcześniej opera została zaprezentowana w rzymskim teatrze Carpicino w ramach Polskiej Prezydencji w UE. Po spektakularnym sukcesie w Rzymie muzyków do Opery Krakowskiej zaprosił marszałek Marek Sowa. Na widowni zasiadł kardynał Stanisław Dziwisz.Widowisko obejrzeli także przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, członek Zarządu Witold Latusek, małopolscy parlamentarzyści oraz radni województwa.
W Operze Krakowskiej wśród wykonawców można było usłyszeć śpiewaków, amatorskich artystów i muzyków z Podhala, Spisza i Orawy. Artystom towarzyszyła kapela góralska. Jan Paweł II na Podhalu to widowisko słowno - muzyczne w reżyserii znanego animatora kultury regionalnej Józefa Pitonia. Tekst do niego napisał ludowy poeta z Poronina Franciszek Łojas Kośla. Góralska Opera to opowieść o obecności Jana Pawła II na Podhalu i związkach z góralami, od wyboru papieża Polaka poprzez kolejne wizyty na Podhalu, aż po jego beatyfikację. Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny: w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako biskup i kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.
Podczas prezentacji niecodziennego widowiska w Operze Krakowskiej marszałek Marek Sowa przypomniał, że w listopadzie w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej muzycy gościli z widowiskiem w Rzymie w Teatrze Carpicino. Spektakl odbył się staraniem Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej i przy wsparciu marszałka województwa małopolskiego oraz samorządów z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Przedsięwzięcie wsparło starostwo tatrzańskie kwotą 35 tys. zł , a marszałek województwa przekazał 100 tys. zł. By obejrzeć przedstawienie o Papieżu Polaku w rzymskim teatrze licznie zjawili się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego we Włoszech, pracownicy Watykanu, przedstawiciele włoskiej kultury oraz Polonia. By promować dziedzictwo Papieża Polaka do Rzymu wyjechała także grupa ponad 200 osób z Podtatrza.
Wcześniej niecodzienne widowisko można było także obejrzeć w trzech miejscach, do których pielgrzymował papież: w Zakopanem, Nowym Targu i Ludźmierzu.
Tekst i foto: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Więcej na temat
komentarze
reklama