"Potęga awangardy" w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od dzisiaj do 28 maja br. w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego nowa wystawa "Potęga awangardy". Ekspozycja gromadzi prace nie pokazywane wcześniej polskiej publiczności, dzieła wielkich i klasycznych już dla historii sztuki artystów, takich jak Fernand Léger, Edvard Munch, Kazimir Malevich, Piet Mondrian czy Alexander Archipenko. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wieku towarzyszą dzieła współczesne dialogujące z historycznymi obiektami.

Tym samym pojawia się pytanie o aktualność awangardy, o inspiracje i znaczenia w niej odnajdywane, a także jej siłę oddziaływania. Wystawa uzupełniona jest o prace polskich artystów: Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marka Piaseckiego i artystów dnia dzisiejszego, którzy korzystają z inspiracji pracami klasyków polskiej awangardy.

Awangardowe ruchy pierwszej ćwierci XX wieku niosły ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny, intelektualny, a w niektórych wypadkach także społeczno-polityczny. Najczęściej towarzyszył im optymizm i wiara w możliwość naprawy świata (i przemianę człowieka). Dwie wojny światowe i doświadczenia totalitaryzmów europejskich zmieniły to nastawienie. Dlatego dialog międzypokoleniowy nie jest zjawiskiem epigońskim, choć obarczona traumami sztuka drugiej połowy XX wieku rzadko zdobywa się na autentyzm awangardy, uwikłana w zbyt często wykorzystywane pokusy postmodernizmu lub uciekając w estetykę kampu.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się eseje historyków sztuki oraz znawców ruchów awangardy omawiające tę niezwykle istotną i wciąż żywą tradycję sztuki.

Koncepcja wystawy opracowana przez BOZAR – Centre for Fine Arts Brussels.

Wystawa "Potęga awangardy. Teraz i wtedy" była prezentowana w Centre for Fine Arts BOZAR w Brukseli od 29 września 2016 do 22 stycznia 2017 w ramach obchodów 100-lecia pierwszej wojny światowej.

Kuratorem wystawy prezentowanej w Belgii: prof. dr Ulrich Bischoff, były dyrektor Galerie Neue Meister w Dreźnie
Kuratorzy: Andrzej Szczerski, Magdalena Czubińska
Koordynator: Katarzyna Maniak
Aranżacja: BudCud / Agata Woźniczka, Mateusz Adamczyk

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Narodowego
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama