Milionowa inwestycja w centrum Zakopanego
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Ścieżki rowerowe, nowe alejki dla pieszych i wkomponowane w teren toalety publiczne – to niektóre z nowości, jakie powstaną na Dolnej Równi Krupowej po dużym remoncie. Prace, na które zakopiański Urząd Miasta pozyskał ponad 5 mln zł dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności, rozpoczną się w drugim kwartale tego roku.
Rówień Krupowa od ponad wieku jest miejscem szczególnym na mapie Zakopanego. Już na początku zeszłego stulecia wybudowano na niej istniejące do dziś ścieżki spacerowe, by w ten sposób uchronić łąkę przed zabudową. W dwudziestoleciu międzywojennym na Równi powstały stadiony sportowe, a w latach 30. XX wieku na dolnej części zaczęto organizować także spektakle Opery Górskiej. Dziś ten zielony teren w sercu miasta, wpisany na listę zabytków, wymaga odnowy i przystosowania do organizowanych na niej imprez.- Chcemy tak zmienić tę przestrzeń, by stała się przede wszystkim miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców oraz turystów. Pierwszy etap będzie zrealizowany w tym roku i obejmuje Dolną Rówień Krupową. W kolejnym etapie planujemy równie kompleksową odnowę Górnej Równi z wybudowaniem na niej m.in. wielofunkcyjnego boiska i siłowni zewnętrznej. Całej inwestycji będzie przyświecać hasło: Rówień Krupowa odNowa – mówi Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego.
Na Dolnej Równi Krupowej wyremontowane zostaną wszystkie istniejące alejki dla pieszych; powstaną też nowe – w miejscach najbardziej wydeptanych, którymi od lat wiedzie wygodny skrót. Pojawią się nowe ławki z oparciami, przy których z myślą o osobach poruszających się na wózkach, zaprojektowane zostało wyłożone kostką miejsce. Będzie też można bez problemu ustawić tu dziecięcy wózek. Koło głównych alejek powstaną asfaltowe ścieżki rowerowe o szerokości 2 m. By zapewnić cyklistom miejsce odpoczynku, na Równi zlokalizowanych zostanie sześć bike stopów, czyli zatoczek ze stojakami na rowery i ławkami. Będzie to kolejny krok – po budowanej na ul. Przewodników Tatrzańskich ścieżce rowerowej – w kierunku stworzenia w mieście infrastruktury dla rowerzystów. Cały teren Dolnej Równi Krupowej oświetlony będzie po zmroku energooszczędnymi lampami ledowymi, zaś ruchome kamery – podłączone do miejskiego sytemu monitoringu – pomogą zadbać o bezpieczeństwo.
Duża część prac koncentrować się będzie na pielęgnacji i uzupełnieniu zieleni. Zasadzone od strony ulicy Kościuszki i al. 3 Maja żywopłoty będą chronić przed hałasem i spalinami, zaś żywopłot przy osiedlu Słoneczna pomoże oddzielić część ogólnodostępną od mieszkalnej. Pod kątem organizowanych na Dolnej Równi imprez, na prawie całym obszarze wymieniona zostanie trawa na taką, która jest odporna na rozdeptywanie. Dodatkowo, by zapobiec tworzeniu się błota, górna warstwa gleby wzbogacona zostanie specjalnym minerałem, który pochłania nadmiar wody w czasie opadów, a w okresach suchych oddaje wilgoć trawnikowi. Wyrównane, odwodnione i odpowiednio utwardzone będzie także miejsce, na którym co roku rozstawiany jest namiot festiwalowy. W dolnej części Równi, koło Ronda Solidarności powstaną toalety publiczne: w części podziemnej mieścić się będą sanitariaty damskie, męskie oraz dla rodzin z dziećmi, zaś na parterze dwie toalety dla osób niepełnosprawnych. Budynek został tak pomyślany, by jak najlepiej wkomponować się w otoczenie. W pobliżu zlokalizowana zostanie też podziemna stacja transformatorowa, a dzięki kilku rozdzielnicom elektrycznym w kluczowych miejscach na Równi, na czas imprez nie trzeba już będzie rozciągać kabli po powierzchni ziemi.
Prace na Dolnej Równi Krupowej mają zakończyć się do końca roku. Przez prawie cały ten czas będzie można korzystać z alejki, która przecina Rówień między Liceum Ogólnokształcącym a dolnym przystankiem na al. 3 Maja. Pozostały teren – ze względu na bardzo szeroki zakres prac – będzie okresowo zamknięty. - Zdajemy sobie sprawę że będzie to niedogodność dla osób, które mieszkają w okolicy lub często przechodzą przez Rówień w drodze do pracy czy szkoły. Jednak ze względu na to, że cały obszar Dolnej Równi będzie objęty robotami, zdecydowaliśmy dla bezpieczeństwa, ale też przyspieszenia prac ograniczyć dostępność terenu na kilka miesięcy. Okoliczni mieszkańcy oraz przedsiębiorcy bezpośrednio przed rozpoczęciem robót dostaną od nas szczegółową informację o tym, co będzie się na Równi działo i jak będą mogli się po niej poruszać – wyjaśnia Wojciech Stankiewicz, naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Współpracy Europejskiej. W związku z odnową Dolnej Równi, wszystkie cyklicznie imprezy odbędą się w tym roku na Górnej Równi Krupowej.
Źródło: Urząd Miasta w Zakopanem, oprac. r/
Więcej na temat
komentarze
reklama