Cracovia Danza Balet w mieście - topienie Marzanny (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Dzisiaj odbył się kolejny happening z cyklu Cracovia Danza Balet w mieście. Była to akcja związana z tradycją topienia Marzanny, w trakcie której wspólnie z przechodniami pożegnano zimę i przywitano wiosnę. Miało to miejsce przy Bulwarach Wiślanych na placu Wielkiej Armii Napoleona.
Było to symboliczne pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Balet przedstawił obrzędy i tańce do muzyki m.in. Karola Szymanowskiego, w niezwykle malowniczych kostiumach. Był to hołd dla kompozytora, którego 80. rocznica śmierci wypadała dokładnie na dzień przed happeningiem, czyli 29 marca.W ten sposób Cracovia Danza pragnęła nie tylko zwrócić uwagę na dawne zwyczaje, ale także przypomnieć kompozytora, który wiele wniósł do polskiej kultury, a został pochowany w Krakowie, w krypcie zasłużonych na Skałce, czyli nieopodal miejsca happeningu.
Była to kolejna odsłona cyklu happeningów, które odbywają się pod wspólnym tytułem "Cracovia Danza: Balet w mieście". Po zeszłorocznym sukcesie tych działań, w tym roku wszystkie akcje spina jeden mianownik: tradycja.
A już 6 kwietnia odbędzie się premiera spektaklu "Kiedy Polska była chrzczona". Jedyny taki spektakl ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. Sacrum i profanum w jednym, czyli spektakl "Kiedy Polska była chrzczona". Pokazany zostanie w Krakowskim Teatrze VARIETE.
Tego nie można przegapić. A wszystko do niezwykłej muzyki Marii Pomianowskiej i średniowiecznych anonimów.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Baletu Cracovia Danza
Więcej na temat
komentarze
reklama