Obrady Konwentu Marszałków

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Rola regionów w Unii Europejskiej po 2020 roku, polityka senioralna i srebrna gospodarka, a także dobre planowanie przestrzenne – o tym w głównej mierze będą rozmawiać marszałkowie, którzy przyjadą do Małopolski na kolejne posiedzenie Konwentu Marszałków. Główne obrady odbędą się już w najbliższą środę.

Małopolska jest gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków Województw RP przez pierwsze półrocze 2017 roku. Kwietniowe obrady to drugie posiedzenie zorganizowane w czasie tej prezydencji.

- Nie mam wątpliwości, że czekają nas bardzo ciekawe obrady. Tematem spotkań Konwentu Marszałków są zawsze najbardziej aktualne problemy, na jakie napotykają w swoich działaniach samorządy województw – nie inaczej będzie więc w kwietniu, kiedy to zajmiemy się m.in. problemami polityki spójności czy kwestiami seniorów

– podkreśla marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Kwietniowe obrady zostały podzielone na dwie części. Przed południem marszałkowie zajmą się w głównej mierze debatą pt. „Między centralizmem a regionalizmem – o roli regionów w Polityce Spójności po 2020”. Gościem specjalnym dyskusji będzie Michael Schneider, przewodniczący EPP w Komitecie Regionów. Popołudnie na Konwencie Marszałków upłynie pod znakiem planowania przestrzennego w regionach, a także rozmowy o potrzebie utworzenia samorządowej reprezentacji organizatorów teatrów publicznych.

Drugą część posiedzenia w głównej mierze będzie dotyczyć srebrnej gospodarki i problemów seniorów. Marszałkowie zajmą się również kwestią nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Szczegółowy program obrad można znaleźć poniżej. Więcej o konwencie można też przeczytać na stronie poświęconej małopolskiej prezydencji.

Warto dodać, że Małopolska przewodniczy Konwentowi Marszałków już po raz trzeci – obecnie marszałkowską laskę przejęła po Pomorzu Zachodnim. Ostatnie spotkanie Konwentu odbyły się w naszym województwie na przełomie 2008 i 2009 roku.

Przypomnijmy, Konwent Marszałków Województw RP ukonstytuował się niemal od razu po reformie administracyjnej i powstaniu województw samorządowych. Jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, które reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw, a jego posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi. Podczas obrad marszałkowie województw analizują i opiniują propozycje zmian legislacyjnych oraz omawiają aktualne problemy samorządów województw.Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych.

opr.s/

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama