I Muzyki Podhalańskie – konkurs tańca góralskiego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. I Muzyki Podhalańskie to w założeniu konkurs tańca góralskiego z prawdziwego zdarzenia. Nie zgłaszają się do niego pary, lecz indywidualnie tancerze i tancerki. Taniec w parze będzie wynikiem losowania. Toniecnicy będą losować z kim zatańczą solówkę.

- Każdy oceniany będzie indywidualnie: panowie, za dryg i oryginalność w tańcu, panie za trafną interpretację zabiegów partnera oraz za umiejętność odnalezienia się w każdej tanecznej sytuacji stworzonej przez mężczyznę - tłumaczy w imieniu organizatorów Paweł Łojas.

Nazwa konkursu ma swoje źródło w dawnej zwyczajowości mieszkańców Podhala, a dokładnie w spotkaniach z żywą muzyką, gdzie można było potańczyć, głównie po góralsku. Bardzo ważnym aspektem tych spotkań był ich niekomercyjny charakter oraz fakt, że były organizowane w prywatnych domach i szopach czyli tak zwanych boiskach. W czasie okupacji ze względów bezpieczeństwa, muzyki organizowano potajemnie z dala od wsi w szopkach, gdzie w zimie przetrzymywano ostrewki. Nie ważne było miejsce, istotna była naturalna potrzeba tańca, umiejętność czerpania z niego przyjemności oraz wszechobecna wśród toniecników finezja i śleboda.

- Celem konkursu jest integracja środowiska ceniącego góralską kulturę, pokazanie różnorodności tańca góralskiego na Podhalu, a przede wszystkim uzyskanie wspaniałej, rodzinnej i wesołej atmosfery, która panowała na dawnych Muzykach. Zapraszamy chętnych z całego Podhala! - dodaje Paweł Łojas.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie, będą zobowiązani do wrzucenia datku do basów, gdzie uzbierana suma będzie po połowie nagrodą dla najlepszego toniecnika i toniecnicy.

Toniecniów oceniać będzie jury w składzie: Hanna Malacina Karpiel, Hanna Gowin (Kubosek), Szymon Bafia i Maciej Krzeptowski.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie zgłoszenia oraz pełnoletniość zainteresowanych. Zgłoszenia należy przesyłać do 20 kwietnia 2017 roku na adres mailowy cenedureg@gmail.com. W tytule maila należy wpisać: I Muzyki Podhalańskie – zgłoszenie, a w treści maila: swoje imię, nazwisko, adres i datę urodzenia.

Konkurs odbędzie się 22 kwietnia w Centrum Edukacji Regionalnej – ul. Podhalańska 39 w Zakopanem. Początek o godzinie 17.00.

s/ zdj. Regina Korczak Watycha
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama