Na Kasprowym spotkali miłośnicy tej góry

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Kilkaset osób wzięło udział w spotkaniu Miłośników Kasprowego Wierchu. Było to już 10-te spotkanie, które organizuje Rafał Sonik, znany sportowiec i rajdowiec.

Przypomnijmy, że tradycyjnie już pod koniec kwietnia miłośnicy Kasprowego i Tatr spotkają się na Świętej Górze Narciarzy. To okazja do zakończenia sezonu narciarskiego, ale także spotkania Przyjaciół Kasprowego wierchu, w tym Seniorów – dawnych mistrzów śnieżnych tras, przewodników tatrzańskich, ratowników górskich, pracowników kolei linowej na Kasprowy.

Wcześniej można było obejrzeć archiwalne filmy o tematyce górskiej: „Błękitny krzyż”, „Zamarła Turnia”, „Biały Ślad”. Była też prelekcja Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego – przewodnika tatrzańskiego, znawcy historii narciarstwa, pisarza i i publicysty pt. „ Ludzie Kasprowego dawniej i dziś.

Uroczyste spotkania na świętej górze narciarzy, które tradycyjnie już od 10 lat odbywają się na przełomie kwietnia i maja gromadzą narciarzy, alpinistów i miłośników Kasprowego Wierchu z całej Polski. Są okazją do wspomnień o ludziach zasłużonych dla rozwoju narciarstwa, taternictwa, sportu i regionu oraz do wspólnej modlitwy podczas jedynej w Polsce mszy świętej odbywającej się na wysokości 1987 m n.p.m.

Tegoroczną mszę świętą wraz z biskupem Grzegorzem Rysiem odprawił ojciec Marcin Dąbkowicz, wikariusz Parafii na Wiktorówkach. Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego - historyk narciarstwa przedstawił prelekcję „Ludzie Kasprowego dawniej i dziś”.

- Jak pokazują badania przeprowadzone przez Polskie Koleje Linowe, kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. 
W 1997 r. miejsce to odwiedził znany ze swej miłości do gór Ojciec Święty Jan Paweł II. Pragniemy nie tylko przypominać historię ulubionej góry narciarzy, ale również pielęgnować jej tradycję i pamięć o ludziach najbardziej związanych z Tatrami - dodaje Łukasz Chmielowski z PKL.


js
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama