Rozpoczęła się XIV Zakopiańska Wiosna Jazzowa (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Do 2 maja Zakopane będzie rozbrzmiewać jazzem. Organizatorzy przygotowali takie wydarzenia jak parada jazzowa, koncerty gwiazd, małe kameralne wydarzenia klubowe oraz wiele innych atrakcji.

Impreza ta po raz pierwszy została zorganizowana początkiem maja 2004 roku. Wydarzenia w ramach tegorocznego festiwalu odbywać się będą w otwartej przestrzeni miejskiej: ulica Krupówki, Plac Niepodległości, Muszla Koncertowa w Parku Miejskim przy ulicy Grunwaldzkiej, jak również w kameralnych salach Hotelu Aries oraz sali widowiskowej Kina Sokół.

Tradycyjnie już w tym okresie zimowa stolica Polski zamieni się w wiosenną stolicę jazzu. Niesamowita mieszanka wykonawców gwarantuje widowisko na wysokim poziomie, skupiające widzów i słuchaczy o niebanalnym guście muzycznym z całego niemal świata. Podobne imprezy w okresie od końca kwietnia do połowy maja odbywają się również w krajach Grupy Wyszehradzkiej: Słowacji, Czechach i na Węgrzech.

Prologiem dla festiwalu był występ osobowości bluesowej, wokalisty i mistrza harmonijki Sławka Wierzcholskiego oraz powstałej w 1982 roku, koncertującej w Polsce, Francji, Niemczech, Holandii i Zimbabwe legendarnej Nocnej Zmiany Bluesa (na zdjęciach w galerii). Następnie zaprezentują nam się niezwykli Piotr Baron & Gary Smulyan „Take Sax“.

W sobotnie przedpołudnie ulicami Zakopanego, niczym w Nowym Orleanie, przejdzie Zakopiańska Parada Jazowa. Droga prowadzić będzie od Kuźnic, przez Krupówki, Plac Niepodległości do Aqua Parku na ulicy Jagiellońskiej. Będzie to zarazem inauguracja oraz bezpośrednia promocja wydarzenia z udziałem turystów i gości. Korowód zareklamuje rozpoczęcie 14 Wiosny Jazzowej. Nawiązywać będzie do tradycji z amerykańskiego Nowego Orleanu, gdzie przez ponad 100 lat organizowano przy dźwiękach muzyki podobne parady.

Tego samego dnia na balkonie Bazaru Polskiego, na Krupówkach odbędzie się koncert zespołu jazzu tradycyjnego - Five O’clock Orchestra. Ale to nie wszystko! Kolejne dni to występy wielkich osobowości jazzu. W niedzielę podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu wystąpią przedstawiciele Skandynawii duet Lars Danielsson & Caecilie Norby oraz Budapest Ragtime Band z Węgier.Podczas tych niezwykłych dni wystąpią również: zespół SBB, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski, Sonia Bohosiewicz & Wojtek Karolak, Artur Dutkiewicz Trio, Ewelina Serafin Quartet, D Z I E D Z I C TEMPO,
Zespół JBBO – świętujący w tym roku swoje 55 lecie , Szymon Mika Trio, SI FOUR Band, Eric Marienthal & AMC Quartet, Poker Dixieland Jazz Band, Joanna Knitter, Mateusz Gawęda Trio, Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz & Marcin Wasilewski Trio.

W trakcie trzynastu edycji Zakopiański festiwal gościł artystów m.in. z Ameryki, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Estonii, Włoch i Czech, a byli wśród nich Chris Barber, Ondrej Havelka, Stanley Breckenridge, legendarny Golden Gate Quartet, Jacksons Singers, czy też Nigel Kennedy. Polską scenę jazzową reprezentowali m.in. Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, czy Włodek Pawlik.

Tegoroczna czternasta edycja na pewno dostarczy nie mniej emocji. Szczegóły wydarzenia dostępne są na:
http://www.festiwale.zakopane.pl/wiosna-jazzowa

Źródło: organizatorzy, oprac. r/ zdjęcia Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama