Kolejne połączenia kolejowe z Zakopanem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Specjalny pociąg „Giewont” Kolei Śląskich, który został uruchomiony w długi weekend majowy na trasie Katowice – Zakopane, przewiózł łącznie 450 pasażerów. Samorządowy przewoźnik województwa śląskiego uznał ten wynik za zadowalający.

Pod koniec kwietnia wyruszył w trasę pierwszy w historii pociąg osobowy Kolei Śląskich z Katowic przez Żywiec, Suchą Beskidzką do Zakopanego. Portal „Rynek-Kolejowy” przypomina, że pociąg specjalny „Giewont” został uruchomiony jako pilotaż w celu zbadania zainteresowania tego typu połączeniami. Niewykluczone, że pociągi w tej relacji pojawią się na stałe w rozkładzie jazdy.

"Największym zainteresowaniem cieszył się pociąg do Zakopanego, który w trasę wyruszył 29 kwietnia z Katowic. Podczas tego pierwszego historycznego przejazdu podróżnym zapewniliśmy poczęstunek, a w pociągu obecny był m.in. prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. Dużo pasażerów zdecydowało się również na podróż pociągiem powrotnym do Katowic 3 maja. Łącznie z tych dwóch połączeń skorzystało prawie 350 osób" - poinformowały Koleje Śląskie.

Największa aglomeracja woj. śląskiego z największym ośrodkiem turystycznym woj. małopolskiego nie jest obecnie połączona żadnym bezpośrednim regionalnym pociągiem. Konieczność zmian wydaje się zatem niezbędna.
Obecnie opcja najkrótszej podróży z Katowic do Zakopanego na weekend to pociąg KŚ z Katowic do Żywca, przesiadka na pociąg Regio z Żywca przez Hucisko do Suchej Beskidzkiej i przesiadka na Regio do Zakopanego. Czas jazdy wynosi w tym przypadku 5 godzin i 35 minut. Pociąg przyspieszony „Giewont” tę samą trasę pokonał w czasie 4 godzin i 31 minut.

"Będziemy rozważać m.in. uruchomienie kolejnych pilotażowych połączeń do Zakopanego w długi weekend czerwca i sierpnia. Ponadto analizie poddana zostanie możliwość wydłużenia postoju pociągu w stolicy polskich Tatr. Dzięki temu turyści wyjeżdżający tylko na jeden dzień mieliby więcej czasu w Zakopanem" - informuje przewoźnik.

opr.s/ zdj. Dominik Lebda/RynekKolejowy
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama