Tydzień Bezpieczeństwa na budowach Skanska w Krakowie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Na budowach 12 firm tworzących Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie trwały działania związane z propagowaniem kultury bezpieczeństwa pracy. Tydzień Bezpieczeństwa, to wielkie święto branży budowlanej. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy pracowników na budowach w całej Polsce. Hasła tegorocznego tygodnia to „Bezpieczeństwo - Podaj dalej!” oraz „Planuj – Wykonaj – Sprawdź – Popraw”.
W Skanska inicjatywa organizowana jest już trzynasty raz. W ramach Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie to czwarta jej edycja. - W Tygodniu Bezpieczeństwa na budowach w całej Polsce, odbywały się spotkania, pokazy, szkolenia i rozmowy o bezpieczeństwie. Dzięki tym akcjom chcemy zwrócić uwagę na kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa na budowach - informuje Agnieszka Kotela, Specjalista ds. komunikacji zewnętrznej, Skanska. - Wzrost świadomości pracowników wspomagany ćwiczeniami praktycznymi jest najważniejszym krokiem do poprawy bezpieczeństwa na budowach. Dzięki takim aktywnościom pracownicy biorą udział w symulacjach wypadków, które mogą się wydarzyć na budowie. Uczą się, jak prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i jakie podejmować kroki, gdy wydarzy się podobna sytuacja. Świadomi pracownicy nie będą biernie przyglądać się, ale podejmą aktywne działania w celu ich eliminacji.Upadki, zranienia, omdlenia. Krzyki i szok. Poszkodowani z licznymi obrażeniami ciała. To wypadki, jakie mogą się wydarzyć na budowie. Co wtedy robić? Jak udzielić pomocy rannym, zachowując zimną krew i trzeźwe myślenie? Takie inscenizacje zdarzeń wypadkowych z wykorzystaniem aktorów oraz scenografii symulującej miejsce zdarzenia odbyły się na budowie High5 w Krakowie.
To nie był zwykły kurs pierwszej pomocy. To kurs ratowania ludzkiego życia i trening opanowania stresu w ekstremalnych warunkach. Taki scenariusz akcji czekał na uczestników, którzy podzieleni na kilka grup musieli sprostać zadaniu. Celem szkolenia było wprowadzenie uczestników w autentyczną scenerię i klimat sytuacji zagrożenia życia oraz zwiększenie świadomości i wiedzy pracowników Skanska na temat udzielania pierwszej pomocy.
- Rzeczywistość często odbiega od wyidealizowanego świata przedstawianego w materiałach szkoleniowych lub podręcznikach dotyczących pierwszej pomocy – mówi Tomasz Czekalski, właściciel firmy HELP-Edukacja i Bezpieczeństwo. - Pył, huk, krew, dym i presja czasu potrafią mocno skomplikować nawet najprostszy schemat postępowania. Szkolenia realizowane dla Skanska w trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa 2017 niczym nie przypominają siedzenia w klimatyzowanej sali wykładowej i prezentowania teoretycznych rozwiązań przez wykładowcę. Angażowanie uczestników w ćwiczenia, które przyjmują formę zdarzeń pozorowanych, weryfikują ich faktyczne umiejętności oraz umożliwiają nabycie nowych.
Także cieszącym się dużym zainteresowaniem eventem był pokaz martwej strefy wokół maszyn roboczych z użyciem kamer 360 – „Co widzi operator”. Pokaz odbył się na budowie super ścieżki w Krakowie. Tu można było wcielić się w rolę operatora koparki i sprawdzić jego „punkt widzenia”.
Martwa strefa to obszar niewidoczny dla operatora, który siedzi w kabinie maszyny, a pracownicy, którzy wchodzą w tę strefę są szczególnie narażeni na potrącenia i uderzenia przez jej ruchome elementy. - Uczestnicy szkolenia za pomocą kamery 360 wspólnie tworzyli wirtualny model przedstawiający pole widzenia operatora. W trakcie wykonywania zdjęcia dookólnego, uczestnicy zostali ustawieni w martwych strefach wokół koparki. Dodatkowo, każdy z nich wykonał zdjęcie ze swojej lokalizacji. Całość została połączona w wirtualny model, na którym można było wcielić się w każdego z uczestników, łącznie z operatorem. To doskonała forma uświadomienia sobie zagrożeń w pracy ze sprzętem budowlanym. To także możliwość poznania najnowszych technologii stosowanych przez Skanska – informuje Dominik Siwiec, specjalista ds. BHP i P.Poż, Skanska.
Na budowie super ścieżki odbył się jeszcze jeden pokaz. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia na własne oczy ciekawej technologii, jaką jest georadar Leica DS 2000 - nowoczesny cyfrowy lokalizator infrastruktury podziemnej oparty na technologii radarowej, pozwalającej określić m.in. położenie oraz głębokość kabli czy rur czy urządzeń podziemnych.
- Georadar i cała technologia związana z tą dziedziną pomiarową to połączenie inżynierii, geofizyki i geodezji w jednym – mówi Artur Pleśniarski, z Leica Geosystems Sp. z o.o. (prowadzący szkolenie). – Dzięki zastosowaniu nowoczesnej anteny wykrywa głęboko i płytko położone obiekty juz podczas jednego skanowania, oszczędzając czas i koszty. GPR można także wykorzystać do modelowania podziemnych obiektów – krypt, piwnic czy tuneli. Ukazanie wszystkich servisów oraz różnego typu anomalii, które znajdują sie pod ziemią to przede wszystkim bezpieczeństwo prowadzonych prac.
opr.s/
źródło: Skanska S.A.
Więcej na temat
komentarze
reklama