14 Noc Muzeów w Krakowie (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Za nami 14 Noc Muzeów w Krakowie. W tym roku aura sprzyjała krakowianom oraz turystom, którzy w nocy z piątku na sobotę mogli odwiedzić ponad 50 obiektów.
I tak między innymi:w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można za darmo zobaczyć "Damę z gronostajem", jak również zobaczyć pokaz rycerski w Barbakanie albo prezentacje wojskowej broni i skosztować pysznej wojskowej grochówki w Muzeum AK albo też zobaczyć jak wygląda w środku Wieża Ratuszowa i trafić na przepiękne widoki miasta oraz zachód słońca, czy też w Ogrodzie Botanicznym do północy przejść się podświetlonymi ścieżkami i odwiedzić szklarnię.Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowały specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci. Inauguracja nocnego zwiedzania odbyła się o godz. 18 w niedawno zakupionym Muzeum Narodowe w Krakowie dawnym budynku Hotelu Cracovia
przy al. Focha 1. Na wystawie czasowej "Cracovia - więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory" pokazano ceramikę polską z lat 60., manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka.
W 14. edycji Nocy Muzeów w Krakowie udział wzięło 28 instytucji (wraz z oddziałami - ok. 50 obiektów). W tym roku, poza hotelem Cracovia, pierwszy raz w Nocy uczestniczył krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Witrażu. Większość placówek miała być otwarta od 19 do 1 godz.
Krakowianie i goście mogli odwiedzić m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Rok temu w wydarzeniu wzięło udział ponad 100 tys. zwiedzających. Biletem wstępu do wszystkich muzeów była specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złotego.
Tomasz Cichocki
Więcej na temat
komentarze
reklama