200 urządzeń połączą w łańcuch. Czy eksperyment się powiedzie?
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Uniwersytet Jagielloński zaprasza na finał „Eksperymentu Łańcuchowego”. 27 maja ponad 1 000 osób z całej Polski przyjedzie do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Maszyny zostaną połączone w łańcuch i kolejno uruchamiane w celu przetransportowania metalowej kulki.
Finał V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” to wyjątkowe widowisko, które zainteresuje nie tylko amatorów fizyki. Wydarzenie jest bezpłatne, a na widzów czekają liczne pokazy i interaktywne doświadczenia.Otwarty dla publiczności finał V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” odbędzie się 27 maja w godz. 11:00 – 15:00 na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. prof. S. Łojasiewicza 11). W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu swój udział zapowiedziało aż 276 drużyn. Swoje urządzenia zaprezentują reprezentanci wszystkich szczebli edukacji: od przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, po studentów, osoby dorosłe i całe rodziny. Podczas wydarzenia urządzenia połączone zostaną w łańcuch i kilkukrotnie uruchomione, a konstruktorzy opowiedzą o zjawiskach fizycznych towarzyszących transporcie metalowej kulki.
- „Eksperyment Łańcuchowy” to wyjątkowy projekt, dzięki któremu pokazujemy dzieciom (ale i dorosłym również), że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Pokazujemy fizykę od jej praktyczniejszej i przede wszystkim ciekawszej strony – mówi Daniel Dziob, koordynator projektu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. – Jubileuszowy finał będzie rekordowy zarówno pod względem liczby uczestników, jak i atrakcji przygotowanych dla widzów. Zapraszamy wszystkich do kibicowania i wspólnej zabawy fizyką – dodaje Dziob.
Finał „Eksperymentu Łańcuchowego” to wyjątkowe święto nauki i dobrej zabawy, w którym może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i znaleźć coś interesującego dla siebie. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Fizyka wszędzie styka”, ponieważ celem przedsięwzięcia jest pokazanie, że towarzyszy nam ona na każdym kroku. Organizatorzy przygotowali liczne doświadczenia, pokazy i wykłady popularnonaukowe. Będzie można m.in. przebiec się po cieczy nienewtonowskiej, zbudować most, tak jak robił to sam Leonardo da Vinci czy stworzyć przestrzenny model naczyń krwionośnych przy pomocy drukarki 3D. W tym roku wydarzenie połączone zostało z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego będzie można m.in. odwiedzić laboratoria naukowe, I Pracownię Fizyczną Instytutu Fizyki UJ oraz stanowiska studenckich kół naukowych. Biblioteka Wydziału FAIS przygotowała też akcję bookcrossingu i zachęca do bezpłatnej wymiany przeczytanych książek na inne.
Harmonogram wydarzenia:
11:00 - oficjalne rozpoczęcie
11:00 – 17:00 - pokazy fizyczne, doświadczenia, zwiedzanie laboratoriów
11:15 – 14:00 - prezentacja drużyn oraz urządzeń, kilkukrotne uruchomienie łańcucha
14:15 – 15:00 - wykłady popularnonaukowe
15:00 - ogłoszenie zwycięzców, wręczenie nagród
Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Patronat honorowy nad V edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Partnerem strategicznym V edycji jest PKO Bank Polski.
opr.s/
źródło: organizatorzy
Więcej na temat
komentarze
reklama