Rabka na fotografii Zofii Rydet (1950-1990)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Fundacja im. Zofii Rydet zaprasza na wystawę plenerową fotografii autorstwa Zofii Rydet, wykonanych na terenie Rabki i okolic w latach 1950-1990.
Rabka na fotografii Zofii Rydet (1950-1990)Miejski Ośrodek Kultury, ul. Chopina 17 (Amfiteatr), Rabka-Zdrój
Wernisaż: 09.06.2017 r. , g. 17.00
Czas trwania wystawy: 09.06 – 31.08.2017 r.
Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą głównie z artystycznego archiwum artystki pt. „Dokumentacje”, który oszacowany jest na blisko 30 000 zdjęć. Jest to unikalny zbiór o wielkiej wartości artystycznej i historycznej. Całość zachowana była do tej pory w formie negatywów. W 2016 r. Fundacja im. Zofii Rydet podjęła się digitalizacji pierwszej części tego archiwum (dofinansowanie MKiDN). Dzięki tym działaniom w grudniu 2016 r. na rozbudowanym portalu www.zofiarydet.com udostępniono blisko 2 500 negatywów ze zbioru "Dokumentacje", w tym 1 500 pochodzących z Małopolski: z Rabki, Olszówki, Skomielnej Białej, Rdzawki. Fundacja kontynuuje tym samym prace digitalizacyjne nad twórczością swojej patronki. W 2013 r. zostało bowiem uruchomione cyfrowe archiwum zdjęć Rydet zawierające ponad 11 000 zdigitalizowanych fotografii monumentalnego dzieła artystki pt. „Zapis socjologiczny 1978-1990”. Portrety z tego cyklu, wykonane w Rabce, zostaną również zaprezentowane na wystawie.
Tematyka „rabczańskiej” części zbioru "Dokumentacje" jest bardzo różnorodna. Na wystawie ukazana jest przekrojowo poczynając od dokumentacji przedstawiających dawną architekturę uzdrowiska, pejzaże, widoki Rabki z „czterech stron świata”, poprzez lubiane przez artystkę detale przyrody, sceny rodzajowe, a kończąc na dokumentacjach uroczystości, życia sanatoryjnego, portretach mieszkańców.
Spot promujący wystawę www.youtube.com/watch?v=KEii7ZU3sWM
ZOFIA RYDET
Jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej.
Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie. W 1933 roku ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem, następnie pracowała w biurze Orbisu w Stanisławowie. Tam zastała ją wojną i kolejne okupacje. W okresie powojennym, po krótkim pobycie w Rabce, osiedliła się w Bytomiu i prowadziła tam sklep papierniczo-zabawkarski. Pozostała silnie związana z Rabką, gdzie na stałe zamieszkał jej brat Tadeusz Rydet, a ona sama bywała często i dużo fotografowała. Rabka stała się także jej „bazą wypadową” do twórczych podróży. W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. W 1954 roku, zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1961 roku, już jako członkini ZPAF przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie od 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP. Wykonywała zdjęcia reporterskie, przedstawiające dzieci, do swojego pierwszego ważnego cyklu fotograficznego pt. Mały człowiek. Również jej kolejne przedsięwzięcia fotograficzne poświęcone były człowiekowi: Czas przemijania - związany ze starością i powstający od końca lat 60. cykl surrealistycznych fotomontaży i kolaży pt. Świat uczuć i wyobraźni. Konsekwencją fascynacji człowiekiem i celem licznych podróży po Polsce był powstający od 1978 roku monumentalny Zapis Socjologiczny. Pod koniec lat 70. Zofia Rydet zaprezentowała jeszcze konceptualny cykl Nieskończoność dalekich dróg. Ostatnią ważną serią była realizowana na przełomie lat 80. i 90. Suita śląska zawierająca autocytaty z wcześniejszych fotografii. To kolaże i fotomontaże, które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, dopełniając fotografie polnymi kwiatami, fragmentami tkanin i wycinkami z gazet.
Zofia Rydet zmarła 24 sierpnia 1997 roku w Gliwicach, została pochowana na cmentarzu parafialnym w Rabce.
Prace Zofii Rydet znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, a także za granicą. Główna część jej dorobku artystycznego aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i redefiniowanie twórczości artystki.
Wystawa dofinansowana jest ze środków Gminy Rabka-Zdrój w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2017 r.
Organizator
Fundacja im. Zofii Rydet | www.fundacjarydet.pl|
Partnerzy
Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju
Wystawa jest częścią Krakow Photo Fringe 2017
Krakow Photo Fringe 2017 jest organizowany przez Fundację Lablab i Fundację Sztuk Wizualnych
Patroni
Małopolski Instytut Kultury
Wieści Rabczańskie / I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju
s/
Więcej na temat
komentarze
reklama