Limanowski samochodowy wyścig górski - zapowiedź
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Niecałe 1,5 miesiąca pozostało do startu jednej z najważniejszych Imprez w polskim sporcie motorowym – 9 Wyścigu Górskiego Limanowa, który odbędzie się od 14 do 16 lipca 2017.
Po raz czwarty limanowski wyścig będzie eliminacją FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich. Podczas imprezy rozgrywana będzie także 5 i 6 runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.Samochodowe wyścigi górskie mają w Europie bogatą historię. Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich (FIA EHC) są najstarszym czempionatem rozgrywanym przez Międzynarodową Federację Samochodową rozgrywanym do dnia dzisiejszego; odbywają się od 1930 roku.
Na wyścigach pojawiały się legendarne marki samochodów – Abarth, Ferrari czy Porsche, za kierownicami zasiadali najwybitniejsi kierowcy, znani m.in. z Formuły 1. Niekoronowanym „królem gór” jest Simone Faggioli, zdobywca (od 2012) pięciu tytułów mistrzowskich. Najdłuższe trasy liczyły nawet 17 kilometrów długości (Trento Bondone IT), w cykl włączone były najstarsze imprezy motorsportu np. legendarny, organizowany od ponad 100 lat Ecce Homo (CZ). Wyścigi górskie to także rekordy sportowej publiczności notowane w austriackim Rechbergu. Swoje rekordy odnotowuje także wyścig w Limanowej, z roku na rok generując coraz większą, sięgającą przez dwa dni 20 tys os. widownię.
W sezonie 2016, na czołowych stopniach podium FIA EHC stanęli zawodnicy, których oglądaliśmy również w Limanowej: w kategorii aut produkcyjnych zwyciężyli: 1. Nikola Miljkowic (SRB), 2. Christian Schweiger (AUT) i 3. Antonio Migliuolo (ITA), zaś w kategorii pojazdów wyścigowych wspominany 1. Simone Faggioli (ITA), 2. Christian Merli (ITA) i 3. Wladimir Vitver (CZE).
W latach 2009 – 2013 trasa limanowskiego wyścigu liczyła 6031 m, ze względów bezpieczeństwa (prędkości na mecie przekraczające 250 km/h) po włączeniu imprezy w cykl FIA EHC skrócono ją od strony mety do 5493 m. Start wyścigu leży na wysokości 498 m.n.p.m. zaś meta lotna na wysokości 800 m. Różnica wzniesień wynosi 302 m a średnie wzniesienie to 5,50%. Kierowcy mają do pokonania 33 zakręty.
Rok 2016 przyniósł nowy oficjalny rekord trasy, ustanowiony przez Christiana Merli (ITA) zwycięzcę wyścigu); obecnie wynosi 1:55,413.
Honorowego Patronatu wyścigowi udzielił Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Obserwatorem ze strony FIA ponownie będzie David Grey (GB), zaś przewodniczącym ZSS Wojciech Szaniawski (PL). Nie zmienił się także Dyrektor Wyścigu: po raz kolejny będzie nim Bogdan Pałka.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: wysciggorski.pl.
opr.s/
źródło: mat. prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama