Małopolska już po raz dziewiąty obchodziła swoje święto
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się gala z okazji 18. Święta Małopolski, podczas której uhonorowano osoby i instytucje, które swoją pracą promują nasze województwo w Polsce i na świecie.
- Bycie Małopolaninem to coś więcej niż metryczka w dowodzie. To ważna część naszej tożsamości. Dlatego przykładamy tak wielką wagę do tego, aby naszym mieszkańcom żyło się tu jak najlepiej - mówił marszałek Jacek Krupa otwierając galę z okazji Święta Małopolski. - Mieszkańcy innych części Polski odnajdują tutaj szansę na odkrywanie siebie i swoich pasji. Przyciąga ich atrakcyjna oferta naszych uczelni, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa oferujące wiele ciekawych ofert pracy czy w końcu wspaniałe krajobrazy i bogata kultura. Sami Małopolanie to natomiast „regionalni patrioci”, którzy nie chcą opuszczać swojej Małej Ojczyzny – dodał.Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego odznaczono Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, które przekazano na ręce dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. Medale to najwyższe, przyznawane od 2011 roku, odznaczenia, które honorują osoby i instytucje przyczyniające się do rozwoju regionu na różnych płaszczyznach działalności, m.in. gospodarczej, kulturalnej, politycznej, społecznej i sportowej.
Srebrnymi medalami uhonorowano Tadeusza Arkita, Janinę i Józefa Dziubasików, o. Leona Knabita i Dzieło Pomocy Dzieciom Fundację Ruperta Mayera. Natomiast brązowe odznaczenia przyznano: Wacławowi Andruszko, Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie, dr hab. Jolancie Perek-Białas, Stefanowi Rożnawskiemu, Janowi Smarduchowi, Bożenie Srebro i Stowarzyszeni „Pawie Oczko”.
Przy okazji Święta Małopolski siedmiu znakomitych mieszkańców naszego regionu odznaczono Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski. Złote Krzyże Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał: Leszkowi Mazanowi, Kamilowi Stochowi, Dawidowi Kubackiemu, prof. Janowi Ostrowskiemu oraz Andrzejowi Tutajewskiemu. Natomiast Srebrne Krzyże odebrali: prof. Stanisław Mossakowski i prof. dr hab. inż. Józef Bieniek.
opr.s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama