„Paczka z Ameryki”- wystawa w Muzeum PRL (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Muzeum PRL-u zorganizowało wernisaż wystawy „Paczka z Ameryki". To opowieść o pomocy, jaka płynęła do Polski w okresie PRL-u z Zachodu – zarówno tej instytucjonalnej, zorganizowanej, jak i indywidualnej, prywatnej.
UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration - Administracja Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy) została utworzona w Waszyngtonie w 1943 roku z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin, a jej celem była pomoc obszarom wyzwolonym w Europie oraz Azji po zakończeniu II wojny światowej. Prawie 70 proc. pomocy pochodziło z USA, a jej największymi odbiorcami były Chiny i Polska.W latach 1945-1947 do Polski trafiły 2 mln ton towarów, m.in. maszyny budowlane i rolnicze, parowozy, wagony kolejowe, samochody ciężarowe, warsztaty naprawcze i montownie, a także ubrania, sprzęt medyczny, lekarstwa, zboże, zwierzęta, artykuły spożywcze i kilka milionów 5-kilogramowych paczek żywnościowych z zapasów wojskowych.
Druga wielka fala zorganizowanej pomocy napłynęła do Polski po wprowadzeniu stanu wojennego. Na wystawie zobaczymy m.in. kolekcję plakatów z różnych krajów, informujących o sytuacji w Polsce i organizowanych zbiórkach oraz akcjach na rzecz Solidarności,
Wystawa „Paczka z Ameryki” dotyka dwóch fundamentalnych dla czasu PRL zagadnień: ograniczonej możliwości przekraczania granicy oraz gospodarki niedoboru. Ekspozycja poza odwołaniem do materialnej i realnej pomocy, odnosi się również do „paczki z zachodu” jako formy przełamania izolacji w ramach bloku komunistycznego, formy utrzymywania więzów z rodziną pozostającą w innym kraju oraz paczki będącej namacalnym dowodem, że ludzie żyjący w wolnych krajach nie zapomnieli o tych mieszkających za żelazną kurtyną. Wystawa mówi także o marzeniach i dążeniu do posiadania towarów, które uosabiały mityczny zachód – pojmowany jako przeciwieństwo peerelowskiej rzeczywistości, symbol wolnego życia, dobrobytu.
Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie oraz cykl debat „Za żelazną czy niedomkniętą kurtyną?”.
Spotkania będzie prowadzić Krzysztof Kloc – doktorant Uniwersytetu Pedagogicznego.
Wstęp wolny.
* 12 września, „UNRRA – tak, plan Marshalla – nie? Jak Polska odwracała się od Zachodu w okresie powojennym”
* 10 października, „Antropologia niedoboru gospodarki socjalistycznej”
* 14 listopada, „Marzec 1968 i kampanie «anty» w PRL”
* 12 grudnia „«Luksus» w PRL. Aspiracje i marzenia mieszkańców Polski Ludowej”
* 9 stycznia, „Nie tylko stonka. «Imperialistyczne» i «zachodnie» wpływy w PRL”
* 6 lutego „Stany Zjednoczone a przemiany «okrągłostołowe» w Polsce”
Wystawa „Paczka z Ameryki”, kuratorka Karolina Żłobecka, Muzeum PRL-u w Krakowie (os. Centrum E 1), 21 czerwca 2017 r. – 10 lutego 2018 r. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. Wtorek jest dniem darmowym.
Partnerem wystawy jest Poczta Polska. Patronami: Konsulat Generalny Republik Francuskiej w Krakowie oraz Instytut Francuski w Krakowie.
Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum PRL-u
Więcej na temat
komentarze
reklama